BDM PKO skupi akcje załogi PZU

Łukasz Świerżewski
21-11-2001, 00:00

Eureko i BDM PKO BP pod koniec listopada będą gotowe do skupu akcji od pracowników PZU. Tymczasem jeżeli transakcja kupna przez holding 21 proc. akcji PZU od SP nie zostanie zakończona w 2001 r., strony będą mogły od niej odstąpić.

Eureko i Bankowy Dom Maklerski PKO BP przygotowują się do skupu akcji od pracowników PZU.

— Dostaliśmy zapewnienie, że za 8-12 dni Eureko będzie gotowe pod względem technicznym do skupu akcji od pracowników — twierdzi Mirosław Jaranowski, przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Pracowników Zakładów Ubezpieczeń.

Według naszych informacji, skup ma być prowadzony w punktach obsługi klienta BDM PKO BP. Jest ich 39. Związkowcy nie zdołali wynegocjować możliwości składania zleceń w inspektoratach PZU.

Rozpoczęcie skupu akcji zależy jednak od zrealizowania przez Eureko transakcji kupna 21 proc. akcji PZU. Aby stało się to możliwe, resort spraw wewnętrznych musi wydać promesę na przejęcie przez zagranicznego inwestora kontroli nad gruntami PZU które dysponuje ono blisko 1000 nieruchomości, w tym gruntami rolnymi, a więc prace urzędników przeciągają się.

Drugim sposobem zakończenia transakcji byłoby upublicznienie spółki. Poprawiony prospekt emisyjny PZU czeka na podpis Wiesława Kaczmarka, szefa MSP, który uzależnia jego złożenie od poznania planów Eureko wobec towarzystwa. Potem prospekt trafi do KPWiG.

Wiele wskazuje więc na to, że zamknięcie transakcji kupna przez Eureko 21 proc. akcji PZU może się przedłużyć. Jest więc bardzo mało prawdopodobne, że skup akcji pracowniczych ruszy w listopadzie.

— Zgodnie z zapisami w pakiecie socjalnym, jeżeli skup akcji ruszy w grudniu, potrwa do 31 stycznia. Eureko zapewnia jednak, że jeśli rozpoczęcie operacji będzie się odwlekać, może ją dodatkowo przedłużyć — podkreśla Mirosław Jaranowski.

Jeżeli do 31 grudnia transakcja kupna przez Eureko 21 proc. akcji PZU od Skarbu Państwa nie zostanie zrealizowana, obie strony będą mogły odstąpić od umowy.

Pracownicy dostali 15 proc. akcji PZU. Część z nich sprzedała walory na „czarnym rynku”, a część wzięła kredyt w Citibanku pod ich zastaw. Od 12 listopada nowi właściciele zgłaszają się do BDM PKO BP, depozytariusza akcji pracowników, i wkrótce będzie wiadomo, ile walorów PZU jest w ich rękach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BDM PKO skupi akcje załogi PZU