Będą bankructwa producentów żywności

IAR
30-10-2008, 14:51

Polscy producenci żywności ostrzegają, że  grozi im bankructwo z powodu zmiany interpretacji przepisów podatkowych. Chodzi o duże gospodarstwa rolne zajmujące się m.in. hodowlą drobiu, uprawą warzyw, grzybów, kwiatów oraz roślin ozdobnych.

Rolnicy prowadzący taką działalność płacili podatek ryczałtowy. W 2004 r. Ministerstwo Finansów zmieniło interpretację przepisów. Mówi ona, że po przekroczeniu 800 tys. euro rolnicy są zobowiązani do prowadzenia ksiąg handlowych i płacenia 19-proc. podatku.

Teraz rozpoczęły się kontrole podatkowe i skarbowe za poprzednie lata działalności. Prezes Polskiego Związku Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu Andrzej Danielak powiedział, że producenci nie są w stanie zapłacić zaległych podatków i zaciągniętych kredytów. Jego zdaniem, będzie to prowadzić do upadku tych gospodarstw.

Wiceprezes Polskiego Związku Ogrodniczego Zdzisław Woźniak podkreślił, że problemy finansowe producentów spowodują wzrost cen żywności.

Producenci zapowiadają, że jeżeli problem zmiany interpretacji przepisów podatkowych nie zostanie rozwiązany, skierują sprawę do Trybunału Konstytucyjnego. Jeżeli to nie przyniesie skutku, będą się odwoływać do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Rolnictwo / Będą bankructwa producentów żywności