Będą możliwe dopłaty z ARR do materiału siewnego

(Tadeusz Stasiuk)
05-12-2006, 16:33

We wtorek projekt został po I czytaniu w sejmowej Komisji Rolnictwa odesłany do dalszych prac w podkomisji.

Dopłaty z Agencji Rynku Rolnego (ARR) do kwalifikowanego materiału siewnego umożliwia rządowy projekt nowelizacji ustawy o ARR. We wtorek projekt został po I czytaniu w sejmowej Komisji Rolnictwa odesłany do dalszych prac w podkomisji.

Z dopłat do materiału siewnego będą mogli skorzystać producenci rolni poszkodowani przez tegoroczną klęskę suszy, pod warunkiem, że nasiona zbóż zakupili po 1 sierpnia 2006 r. W przypadku ziemniaków materiał musiał być zakupiony w okresie od 1 września do 30 listopada br. z przeznaczeniem na wysadzenie w 2007 r.

Ustawodawca dopuszcza także dopłaty w przypadku zużycia do siewu ziarna kwalifikowanego wyprodukowanego we własnym gospodarstwie przed dniem wejścia w życie tej ustawy.

Stosowanie dopłat do wysokiej jakości kwalifikowanego materiału siewnego ma także poprawić parametry jakościowe surowców roślinnych wprowadzanych do obrotu. Zdaniem autorów nowelizacji, ich zła jakość powoduje, że zakłady przetwórcze mają trudności w pozyskiwaniu jednorodnych jakościowo partii produktów.

Dopłat do materiału kwalifikowanego będzie udzielała ARR. Będą one wypłacane w zależności od powierzchni gruntów ornych obsianych takimi nasionami. Wysokość dopłat zależna będzie także od rodzaju roślin.

Dołączony do projektu nowelizacji ustawy, projekt rozporządzenia Rady Ministrów zakłada, że dopłata do nasion zbóż wyniesie 50 zł na hektar, do ziemniaków - 300 zł/ha, zaś do roślin strączkowych - 60 zł/ha.

Przyjęcie takich rozwiązań pociąga skutki finansowe dla budżetu. Według szacunków, dopłaty do zużycia nasion kwalifikowanych (w ramach pomocy de minimis) w sezonie jesień 2006-wiosna 2007 wyniosą ok. 22 mln zł, zaś w ramach pomocy dla poszkodowanych suszą planuje się wydatkowanie na dopłaty jesienią tego roku - 12 mln zł, a wiosną 2007 r. - 15 mln zł.

Projekt zakłada, że ustawa wejście w życie 14 dni po jej opublikowaniu. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Będą możliwe dopłaty z ARR do materiału siewnego