Będą pieniądze na walkę ze smogiem

opublikowano: 31-08-2017, 22:00

Tauron Ciepło uzyskał dofinansowanie na poprawę jakości powietrza w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej.

30 sierpnia 2017 r. Tauron Ciepło zawarł umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Katowicach na dofinansowanie ośmiu projektów w ramach Programu Likwidacji Niskiej Emisji (PLNE).

Program jest częścią projektu Grupy Tauron „Oddychaj Powietrzem”. Ma na celu likwidację emisji szkodliwych zanieczyszczeń pochodzących ze spalania śmieci i złej jakości paliwa w domowych piecach, a co za tym idzie — poprawę jakości powietrza w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej.

— Zgodnie z programem do 2022 r. Tauron Ciepło planuje przyłączyć ponad 180 MW mocy cieplnej w ośmiu miastach aglomeracji — w Będzinie, Chorzowie, Czeladzi, Dąbrowie Górniczej, Katowicach, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu i w Świętochłowicach.

Oznacza to roczną redukcję ponad 50 tys. ton dwutlenku węgla oraz około 250 ton mniej pyłów zawieszonych w atmosferze. Dzięki budowie lub modernizacji sieci ciepłowniczych w ramach programu powstanie ponad 100 km nowoczesnych sieci — mówi Filip Grzegorczyk, prezes Tauronu Polskiej Energii. Na realizację PLNE potrzeba będzie około 250 mln zł, z czego dofinansowanie z WFOŚiGW wyniesie ponad 141 mln zł z Funduszu Spójności.

— Tauron już od 2012 r. angażuje się w działania edukacyjne, które wskazują na zagrożenia z niskiej emisji. Dzięki prowadzonym kampaniom oraz zaangażowaniu organizacji społecznych i władz samorządowych zauważamy rosnące zainteresowanie poszukiwaniem nowych rozwiązań ogrzewania — dodaje Filip Grzegorczyk.

Ekologiczne, bezpieczne i czyste ciepło sieciowe to jeden z najskuteczniejszych sposobów wyeliminowania smogu. Przyłączenie każdego kolejnego budynku do sieci ciepłowniczej oznacza mniej indywidualnych pieców i kominów, co bezpośrednio się przekłada na znaczne ograniczenie emisji szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery w każdym z miast.

Spółka wykonała już pełną inwentaryzację możliwych do przyłączenia do sieci budynków i prowadzi rozmowy w sprawie przyłączeń z potencjalnymi odbiorcami. W sierpniu firma rozpoczęła inwestycję w ramach PLNE w Sosnowcu przy ulicy Modrzejowskiej — prowadzoną jednocześnie przy okazji remontu ulicy realizowanego przez urząd miejski. W marcu 2017 r. Tauron zainaugurował program edukacyjno-ekologiczny „Oddychaj Powietrzem”: uruchomiono stronę internetową, zorganizowano prelekcje o sposobach walki ze smogiem i bezpieczeństwie w sezonie grzewczym, a także przeprowadzonoakcje bezpłatnych badań spirometrycznych mieszkańców miast z największym zanieczyszczeniem powietrza.

— Tylko w tym roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zawarł umowy na ponad 180 mln zł na inwestycje o wartości ponad 380 mln zł. Dzięki tym działaniom zmniejszy się roczne zużycie energii końcowej o ponad 280 tys. GJ, a 35 tys. mkw. powierzchni budynków doczeka się termomodernizacji. Jestem przekonany, że te inwestycje w znaczący sposób poprawią jakość powietrza w naszym regionie, na co liczymy — mówi Andrzej Pilot, prezes WFOŚiGW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu