Będą polsko-chińskie umowy

Podczas wizyty prezydenta Chin zostaną podpisane porozumienia dotyczące m.in. kultury, szkolnictwa, lotnictwa i inwestycji.

19 czerwca przyjeżdża do Polski z trzydniową wizytą Xi Jinping, prezydent Chin. — Na pewno dojdzie do podpisania pięciu umów międzynarodowych. Jest szansa na trzy więcej — twierdzi źródło „PB”.

Kultura, nauka, latanie

— Wizyta przewodniczącego Xi Jinpinga ma zarysować plany dalszego rozwoju współpracy i wskazać ich kierunek. Zostaną podpisane porozumienia międzyrządowe w obszarze kultury, nauki i edukacji oraz rolnictwa — mówi Xu Jian, ambasador Chin w Polsce.

Nieoficjalnie wiadomo, że podpisane zostaną dokumenty, które w trybie obiegowym przyjął wcześniej rząd. Dotyczą one współpracy kulturalnej z Chinami, wzajemnego uznawania dyplomów oraz wprowadzenia zerowej stawki VAT na usługi lotnicze. Ambasador nie potwierdza, czy dojdzie do odblokowania eksportu polskich owoców do Chin, o czym nieoficjalnie mówi się w Polsce.

— Strona chińska jest gotowa na przyjęcie większej ilości żywności i większego asortymentu. Jestem przekonany, że dzięki wizycie zwiększy się eksport polskiej żywności do Chin — uważa Xu Jian. Wiele kwestii jest jeszcze przedmiotem konsultacji.

— Prawdopodobnie podczas wizyty zostanie podpisana umowa finansowa na wsparcie projektów infrastrukturalnych, w tym energetycznych — przewiduje ambasador Chin. Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych, mówił m.in. o chińskich inwestycjach w projekty infrastrukturalne w Polsce: kolejowe, drogowe, lotnicze. Wspominał o zainteresowaniu Chińczyków budową lotniska centralnego w Polsce. W trakcie wizyty prezydenta Chin, ale bez jego udziału, 20 czerwca, nastąpi powitanie w Polsce pierwszego pociągu na trasie Chiny — Europa pod marką China Railway Express.

Gdzie, co, kiedy

W poniedziałek rano w hotelu Intercontinental odbędzie się Poland-China Business Forum. Wezmą w nim udział m.in. Radosław Domagalski, wiceminister rozwoju, i Jiang Zengwej, wiceminister handlu Chin. Zostaną wówczas podpisane porozumienia o współpracy. W drugiej części forum zaplanowano ceremonię otwarcia biura CCIPT, chińskiej rady promocji handlu w Warszawie. CCIPT zrzesza firmy i organizacje handlowe z Chin, jest najważniejszą i największą instytucją promocji handlu zagranicznego w Chinach. Po południu w hotelu Sheraton odbędzie się Silk Road Forum 2016, które otworzą prezydenci obu krajów, a także wicepremier Mateusz Morawiecki i Li Wei, prezes Development Research Center of the State Council, ośrodka doradzającegochińskiemu rządowi w kwestiachgospodarczych. Wewtorek forum JedwabnegoSzlaku będzie kontynuowane.

Prezydent Chin odwiedzawłaśnie Serbię,a po wizycie w Polsce pojedziedo Uzbekistanu. W Serbiima zostać podpisanych20 porozumień. W marcu,gdy odwiedził Pragę,podpisano 30 porozumieńna inwestycje wartości4 mld USD. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk, Magdalena Graniszewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Będą polsko-chińskie umowy