Będą uproszczenia w dotacjach na innowacje

Jarosław Pawłowski
opublikowano: 04-11-2009, 00:00

W przyszłym roku na firmy nastawione na rozwój czeka 38 konkursów na unijne granty.

W przyszłym roku na firmy nastawione na rozwój czeka 38 konkursów na unijne granty.

Program Innowacyjna Gospodarka dla przedsiębiorców cieszy się ogromną popularnością. Zainteresowanie beneficjentów niekiedy pięciokrotnie przekracza dostępną kwotę. Unijne dotacje otrzymało już 1500 małych i średnich firm, 163 jednostki naukowe oraz 107 uczelni. W przyszłym roku planowane są dalsze uproszczenia w programie.

Już się udało

Wprowadziliśmy już możliwość udzielania zaliczek wszystkim beneficjentom. Ponadto złagodzone zostały zapisy dotyczące rodzajów zabezpieczeń, dzięki czemu zabezpieczenie w formie weksla in blanco możliwe jest dla tych projektów, dla których wartość dofinansowania w formie zaliczki nie przekracza 10 mln zł. Także ci, którzy nie mieli możliwości uzyskiwania zaliczek, mogą obecnie zwrócić się o odpowiednie aneksowanie umowy o dofinansowanie.

Przedsiębiorcy mogą również uzyskać dofinansowanie kosztów ustanowienia zabezpieczeń prawidłowej realizacji umowy o dofinansowanie. Wprowadziliśmy też możliwość dofinansowania kosztów związanych z otwarciem i prowadzeniem przez beneficjenta odrębnego rachunku bankowego lub subkonta na rachunku bankowym, przeznaczonych do obsługi projektu.

Zmiany, zmiany

W następnym roku przede wszystkim chcemy wprowadzić kolejne uproszczenia. Przede wszystkim zamierzamy rozszerzyć zakres finansowania leasingu, dzięki wprowadzeniu możliwości przekazywania dofinansowania na rzecz finansującego (leasingodawcy). Oznacza to, że za kwalifikowalne uznane będą nie tylko raty przypadające do zapłacenia w okresie realizacji projektu, lecz całość wydatku na nabycie leasingowanego dobra. Chcemy również wprowadzić możliwość ryczałtowego rozliczania kosztów kwalifikowanych. Należą do nich koszty pośrednie, zadeklarowane ryczałtowo, do wysokości 20 proc. bezpośrednich kosztów operacji oraz koszty zryczałtowane, wyliczone na podstawie standardowych taryf zryczałtowanych kosztów jednostkowych ustalonych przez dane państwo członkowskie. Jeżeli firma zdecyduje się rozliczać koszty ryczałtowo, na etapie weryfikacji takich kosztów nie będą potrzebne żadne dokumenty poświadczające ich poniesienie.

W 2010 r. planowanych jest 38 konkursów w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG). Należy się jednak liczyć z tym, że w przypadku niektórych działań może to być ostatni ich rok. Będziemy zatem bardziej rygorystycznie patrzeć na projekty w ostatnich konkursach, aby w jak największym stopniu przyczyniały się one do realizacji wskaźników programu

Jarosław Pawłowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Pawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu