Będą zwroty za fotowoltaikę z dofinansowaniem

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Europejski Trybunał uznał, że Ciechanów, jako samorząd instalujący panele i pompy ciepła u mieszkańców, nie robił tego w celach biznesowych. Oznacza to nadchodzący zwrot VAT dla obywateli.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • czego domagał się Ciechanów
  • w czym nie zgadza się z nim fiskus
  • dlaczego sprawa doszła do TSUE
  • kto skorzysta na wyroku

„Dziesiątki tysięcy obywateli mają szansę odzyskać swoje pieniądze” – napisał na stronie Urzędu Miasta Ciechanów jego prezydent, Krzysztof Kosiński, zarazem sekretarz Związku Miast Polskich.

W ten sposób ogłosił wygraną Ciechanowa z polskim fiskusem przed Trybunałem Sprawiedliwości UE (TSUE). Wyrok, który zapadł 30 marca, wskazuje, że samorządy nie są podatnikami VAT, a zatem nie są zobowiązane do odprowadzania podatku VAT od pozyskanego dofinansowania na odnawialne źródła energii, czyli fotowoltaikę, pompy ciepła i kolektory słoneczne, instalowane na posesjach mieszkańców.

Boom na mikrofotowoltaikę.
Boom na mikrofotowoltaikę.
Pieniądze unijne napędziły popyt na instalacje OZE w całym kraju. Teraz okazuje się, że mieszkańcy mogą dostać zwrot zapłaconego już VAT za te instalacje.
Adobe Stock

Samorząd nie robi biznesu

„Polskie państwo wyłudziło VAT od obywateli przy projektach OZE realizowanych przez samorządy z funduszy Unii Europejskiej. Dzięki aktywności Miasta Ciechanów, które razem z gminami partnerskimi postanowiło zaskarżyć podatkową interpretację, dziesiątki tysięcy obywateli mają szansę odzyskać swoje pieniądze” – kontynuuje Krzysztof Kosiński.

Zapowiada, że Ciechanów będzie mógł dokonać ponownego przeliczenia wkładu własnego dla mieszkańców i zrealizować zwrot środków finansowych.

Sprawa aż w NSA

Miasto wyjaśnia, że w latach 2019-21 wraz z trzema gminami partnerskimi realizowało projekt wart 11 mln zł, dofinansowany z funduszy UE. W jego ramach u 420 mieszkańców pojawiły się panele fotowoltaiczne, u 88 pompy ciepła, a u 127 kolektory słoneczne. Mieszkańcy wnosili wkład własny (25 proc.).

Każda z gmin wystąpiła z wnioskiem o indywidualną interpretację podatkową i argumentowała, że instalacja OZE nie jest jej działalnością gospodarczą. Fiskus miał zdanie odmienne, a sprawa doszła w końcu do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który skierował pytania prejudycjalne do TSUE.

W listopadzie 2022 r., w ramach opinii poprzedzającej wyrok, rzecznik generalna TSUE uznała, że w podanych okolicznościach gminy nie powinny być uznawane za podatników VAT.

Można zaczynać kalkulacje

Sprawa wróci teraz do NSA, który wyda wyrok. Janusz Wyrzykowski, doradca podatkowy, który reprezentował Miasto Ciechanów i inne gminy, uważa, że inne gminy mogą już analizować korektę swoich rozliczeń i ponowną kalkulację wkładu własnego mieszkańca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane