Będzie audyt składek płaconych przez Polskę

PAP, DI
opublikowano: 29-10-2014, 07:56

Resort finansów na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przeprowadził audyt składek, jakie Polska wpłaca do organizacji międzynarodowych - dowiedziała się PAP w MSZ. W 2014 r. wysokość składek to ponad 450 mln zł. W budżecie na 2015 r. zaplanowano, że będzie to ok. 380 mln zł.

MSZ poinformowało PAP, że przesłało Ministerstwu Finansów m.in. ocenę korzyści z tytułu uczestnictwa w organizacjach międzynarodowych i informację na temat wysokości płaconych składek.

MSZ poinformowało PAP, że w 2013 roku składki do organizacji międzynarodowych stanowiły kwotę 389 mln zł. W 2014 roku wysokość płatności z tego tytułu może wynieść około 452 mln zł. Na 2015 rok w budżecie MSZ zaplanowano na ten cel środki w wysokości 380 mln zł.

Składki płacone są w walutach obcych. Przy uwzględnieniu kursów planistycznych walut na przyszły rok, zakłada się, że kwota wydatków na cele składek osiągnąć może ok 441 mln zł - kursy przyjęte do kalkulacji składek na 2015 r. wynoszą 3,97 PLN/EUR i 2,92 PLN/USD.

Jak wynika z projektu budżetu na 2015 rok, zdecydowanie najwięcej Polska płaci na Organizację Narodów Zjednoczonych. Do budżetu tej organizacji ma trafić ponad 69 mln zł. Dodatkowo na misje pokojowe ONZ Polska przeznaczy ponad 84 mln zł.

Ponad 28 mln zł Polska wpłaci na funkcjonowanie Rady Europy. Mniej, ponad ok. 25 mln zł, wyniosą składki na NATO. Do UNESCO łącznie trafi ok 10 mln zł. Prawie 8 mln zł nasz kraj przekaże Międzynarodowemu Funduszowi Wyszehradzkiemu.

Niebagatelna jest suma, jaką w 2015 roku Polska wpłaci na Europejski Fundusz Rozwoju (European Development Fund, EDF), za pomocą którego Unia Europejska pomaga w rozwoju krajów Afryki oraz krajów basenu Morza Karaibskiego i Oceanu Spokojnego. To 186 mln zł.

Biuro prasowe rzecznika MSZ podkreśliło w odpowiedzi na pytanie PAP, że składki na organizacje międzynarodowe mają charakter obowiązkowy, a ich podstawą są umowy, które nasz kraj zawarł z organizacjami. "Podobnie jak pozostałe państwa unijne przestrzegamy zasady płacenia składek w całości, na czas i bez warunków" - deklaruje ministerstwo.

"Ewentualna wysokość składek wpłacanych przez Polskę do organizacji międzynarodowych będzie rozpatrywana w kontekście kosztów i korzyści, zarówno politycznych jak i ekonomicznych. Składki w danym roku płacimy w ramach limitu przyznanego przez MF" - wyjaśnia MSZ.

Tomasz Grodecki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane