Będzie fabryka w Stargardzie

Bridgestone zlokalizuje w Stargardzie Szczecińskim fabrykę opon za 200 mln EUR. Czy to początek japońskiej fali?

Będzie fabryka w Stargardzie

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 07-06-2006, 00:00

Bridgestone zlokalizuje w Stargardzie Szczecińskim fabrykę opon za 200 mln EUR. Czy to początek japońskiej fali?

Koncern poinformował wczoraj, że wybuduje w Polsce fabrykę opon do ciężarówek i autobusów, czym potwierdził informacje „PB”.

„Na projekt zostało przeznaczone około 200 mln EUR, czyli 28 mld JPY. Nowa fabryka będzie należeć do Bridgestone Europe. Produkcja ma się rozpocząć w pierwszej połowie 2009 r. Moce produkcyjne przewidziane są na 5 tys. opon dziennie” — poinformowała firma w komunikacie.

— Będziemy w stanie zapewnić dostawy w Europie ze zlokalizowanych tutaj fabryk — mówi Takashi Urano, prezes Bridgestone Europe.

Zakład w Stargardzie Szczecińskim będzie drugą fabryką opon do ciężarówek i autobusów koncernu w Europie, po zakładzie w hiszpańskim Bilbao. Jest to również trzecia fabryka opon japońskiego producenta w środkowej i wschodniej Europie, obok zakładów w Poznaniu i na Węgrzech (ta ostatnia w trakcie budowy).

Projekt Bridgestone obejmuje 100 ha. Z nieoficjalnych informacji „PB” wynika, że firma zatrudni blisko 800 osób. Podobno Bridgestone zajmie tylko część działki, reszta przeznaczona jest dla poddostawców, którzy zatrudnią także około 800 pracowników.

— Ta inwestycja to dowód, że zacieśniają się stosunki polsko-japońskie. Chcemy wykorzystać tę falę. Organizujemy kilka misji do Japonii — mówi Adam Żołnowski, prezes PAIIZ.

O inwestycji Bridgestone „PB” poinformował tydzień temu. Wówczas przedstawiciele firmy twierdzili, że Polska jest jednym z branych pod uwagę krajów. Polska starała się także o inwestycję japońskiego koncernu, która ostatecznie trafiła na Węgry. Wówczas Japończycy byli bliscy lokalizacji fabryki w Nowej Soli pod Zieloną Górą. Tym razem ze Stargardem Szczecińskim walczyły Nowa Sól i Gorzów Wielkopolski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane