Będzie można stosować tylko nieszkodliwe nawozy

(Tadeusz Stasiuk)
19-12-2006, 17:33

Do sprzedaży będą wprowadzone tylko takie nawozy, które nie są szkodliwe dla ludzi, zwierząt i środowiska.

Do sprzedaży będą wprowadzone tylko takie nawozy, które nie są szkodliwe dla ludzi, zwierząt i środowiska - wynika z projektu nowelizacji ustawy o nawozach i nawożeniu przyjętego we wtorek przez rząd.

Centrum Informacyjne Rządu (CIR) poinformowało we wtorek w komunikacie, że projekt nowelizacji precyzuje zasady wykorzystywania nawozów oraz środków stosowanych do uprawy roślin. Chodzi o nawozy naturalne, wapniowe iáwapniowo-magnezowe, mieszanki nawozów mineralnych dopuszczone do sprzedaży na terytorium UE oraz nawozy, na obrót którymi ich producenci lub importerzy uzyskają pozwolenie ministra rolnictwa.

"Projekt ustawy wprowadza zasadę, że podmioty prowadzące wielkotowarowy chów lub hodowle trzody chlewnej oraz nabywający od nich nawozy naturalne będą musiały opracować plan nawożenia oraz zagospodarowania gnojówki. Po zaopiniowaniu przez okręgowe stacje chemiczno-rolnicze, plany te będą przekazywane do urzędów gmin i wojewódzkich inspekcji ochrony środowiska" - poinformował CIR.

W gospodarstwach nawozy naturalne, np. obornik, powinny być przechowywane na podłożu z nieprzepuszczalnych płyt, które będą zapobiegały wyciekom do gruntu. Natomiast gnojówka i gnojowica będą musiały być przechowywane w zamkniętych zbiornikach.

Z komunikatu wynika, że ten obowiązek będzie dotyczył wszystkich gospodarstw. Nawozy nie będą mogły być stosowane podczas deszczu. Na dostosowanie się do nowych wymagań rolnicy będą mieli czas do 1 stycznia 2011 r. Nadzór nad obrotem tego typu produktów będą sprawowały inspekcje: jakości handlowej artykułów rolno- spożywczych, ochrony środowiska oraz weterynaryjna. (DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Będzie można stosować tylko nieszkodliwe nawozy