Będzie nowy konkurs na prezesa PKO BP

23-02-2007, 14:28

Rada nadzorcza PKO BP zdecydowała, że będzie nowy konkurs na prezesa banku oraz dwóch wiceprezesów - poinformował w piątek pełniący obowiązki prezesa Marek Głuchowski.

Rada nadzorcza PKO BP zdecydowała, że będzie nowy konkurs na prezesa banku oraz dwóch wiceprezesów - poinformował w piątek pełniący obowiązki prezesa Marek Głuchowski.

Ogłoszenie o konkursie ma ukazać się w prasie w najbliższy poniedziałek. Zgłoszenia kandydatów będą przyjmowane do 14 marca, a otwarcie ofert nastąpi dzień później.

Rozmowy z kandydatami zostaną przeprowadzone między 21 a 23 marca.

Głuchowski wyjaśnił, że rada postanowiła zakończyć poprzedni konkurs na prezesa PKO BP, ponieważ "uznała, że nie ma w tym gronie właściwego kandydata".

Konkurs będzie dwuetapowy. Po rozmowach z kandydatami zostanie stworzona tzw. krótka lista, następnie znajdujące się na niej osoby będą jeszcze raz rozmawiać z radą nadzorczą, przy udziale firmy doradztwa personalnego. Docelowo zarząd PKO BP ma liczyć 8 osób.

Głuchowski wyraził nadzieję, że nowy prezes PKO BP zostanie wybrany do 10 kwietnia. Wówczas upływa termin pełnienia przez przewodniczącego rady nadzorczej PKO BP stanowiska p.o. prezesa banku.

"Pozyskanie kandydatów nie jest takie proste" - powiedział Głuchowski. Zwrócił uwagę, że osoby zainteresowane stanowiskiem prezesa PKO BP są związane z innymi instytucjami i mają np. zakazy konkurencji. "Jednym z kryteriów będzie to, jak szybko dana osoba będzie mogła objąć funkcję prezesa" - wyjaśnił.

Wskazał też, iż ustawa kominowa ograniczająca zarobki zarządu PKO BP, jest dodatkowym utrudnieniem w znalezieniu kandydatów do zarządu banku. "To, że nie mamy prezesa, jest winą ustawy kominowej" - podkreślił. Tymczasem w zarządzie powinni znaleźć się menedżerowie "na dzisiejsze czasy", posiadający zarówno wykształcenie, jak i doświadczenie niezbędne do zarządzania bankiem.

W PKO BP trwa dyskusja nt. możliwości zmniejszenia udziału Skarbu Państwa poniżej 50 proc. akcji, by w banku przestała funkcjonować ustawa kominowa. Głuchowski powiedział, że odpowiednie zapisy statutowe mogłyby gwarantować rolę Skarbu Państwa, ale rozmów z resortem skarbu na ten temat jeszcze nie ma. Zwrócił też uwagę, że większościowy udział Skarbu Państwa już uniemożliwił PKO BP kupno banku zagranicznego.

PKO BP nie ma prezesa od czerwca ub.r., kiedy ze stanowiska - po czterech latach pełnienia funkcji - ustąpił Andrzej Podsiadło. Ogłoszony wówczas konkurs na szefa banku nie został rozstrzygnięty, gdyż wyłoniony kandydat zrezygnował. W kolejnym konkursie, ogłoszonym na początku stycznia br. wybrano w czwartek dwóch nowych wiceprezesów: Roberta Działaka i Stefana Świątkowskiego.

PKO BP podał w piątek wyniki za 2006 r. Zysk netto grupy kapitałowej PKO BP wyniósł 2 mld 118,7 mln zł, a zysk netto samego banku - 2 mld 8,6 mln zł. W ten sposób po raz pierwszy polski bank osiągnął zysk przekraczający 2 mld zł. Zdaniem Głuchowskiego, osiągnięte wyniki są dobrą bazą do budowy strategii na kolejne 6 lat. Strategia ma być gotowa w kwietniu br. (PAP)

Czytaj też:

PKO BP liczy na wyższy zysk w 2007 r.

PKO BP zaproponuje 20-40 proc. zysku na dywidendę

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Będzie nowy konkurs na prezesa PKO BP