Będzie nowy most przez Wisłę!

PAP
opublikowano: 11-02-2010, 15:09

Do końca 2013 r. ma być wybudowany nowy most na Wiśle łączący centralną i wschodnią Polskę. To efekt współpracy samorządów Mazowsza i Lubelskiego.

Nowy most znajdzie się między Solcem na Mazowszu a Kamieniem na Lubelszczyźnie. W czwartek w Radomiu podpisana została umowa w sprawie dofinansowania inwestycji przez samorząd Mazowsza. Na budowę mostu o długości ponad 1 km oraz dróg dojazdowych zarząd województwa mazowieckiego w ciągu trzech lat przekaże władzom sąsiedniego woj. lubelskiego w sumie 50 mln zł. Budowę mostu zrealizuje i sfinansuje samorząd województwa lubelskiego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Koszt inwestycji szacuje się na ok. 233 mln zł.

- Dzięki tej współpracy powstanie most, który połączy regiony Polski zachodniej i Europy zachodniej z regionami Polski wschodniej, a także pozwoli uzyskać nowy korytarz w stronę Ukrainy i Białorusi - mówi wicemarszałek woj. lubelskiego Jacek Sobczak.

Obecnie najbliższe dla Solca i Kamienia połączenia mostowe znajdują się: od strony północnej w Puławach i od strony południowej w Annopolu.

- Dzieli je od siebie 70 km. Budowa nowego znacznie skróci zatem podróż z jednej strony Wisły na drugą - wyjaśnił Piotr Szprendałowicz, członek zarządu województwa mazowieckiego  Kwestie związane z budową mostu konsultowane są z ekologami. Przeprawa mostowa przebiega w obszarze chronionym Natura 2000. Według Jacka Sobczaka jest szansa, by realizację inwestycji rozpocząć w 2012 roku, a zakończyć w ostatnim kwartale 2013 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane