Będzie ożywienie popytu na złoto

Dorota Sierakowska
opublikowano: 16-11-2012, 00:00

Raport „Gold Demand Trends”, przygotowywany co kwartał przez World Gold Council, nie wywołał ożywienia na rynku złota. Publikacja przedstawia sytuację na rynku złota w III kwartale tego roku.

Jak podała WGC, w poprzednim kwartale popyt na żółty kruszec spadł o 11 proc. r/r i wyniósł 1084,6 ton. Warto jednak zaznaczyć, że III kwartał 2011 r. był pod względem popytu na złoto rekordowy.

Uwagę przyciągają zwłaszcza wyliczenia dotyczące popytu na złoto w Chinach i Indiach. Okazało się, że spowolnienie gospodarcze w Państwie Środka dało się we znaki także inwestorom na rynku złota. Według World Gold Council, popyt na kruszec w Chinach w III kwartale wyniósł 176,8 ton, co oznacza spadek o 8 proc. w ujęciu rocznym.

Natomiast w Indiach popyt na złoto ożywił się po raz pierwszy od roku i wyniósł 223,1 ton — oznacza to wzrost o 9 proc. Niemniej jednak popyt na złoto w Indiach w pierwszych trzech kwartałach tego roku i tak jest o 24 proc. niższy niż w roku ubiegłym. Sytuacja może się nieco poprawić w IV kwartale ze względu na liczne hinduskie święta przypadające na ten okres, jednak dotarcie do cen z poprzedniego roku jest mało prawdopodobne. Tak czy inaczej, hinduski popyt na złoto w najbliższych tygodniach prawdopodobnie będzie czynnikiem sprzyjającym stronie popytowej na rynku tego kruszcu.

Dorota Sierakowska

DM BOŚ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Sierakowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy