Będzie więcej transakcji do rozliczeń

opublikowano: 28-12-2012, 00:00

KDPW_CCP zaczyna od rozliczania instrumentów pochodnych w złotych. Na tym jednak nie skończy.

Na początku KDPW_CCP nie będzie obsługiwała rozliczania wszystkich instrumentów pochodnych na rynku OTC — skupi się na tych najpopularniejszych, których listę ustaliła z bankami. Zacznie od forwardów na stopę procentową (FRA) oraz swapów stopy procentowej (IRS) — w tym transakcji basis swap i OIS — rozliczanych w złotych. Będzie też rozliczać transakcje repo na polskich obligacjach skarbowych.

Forward na stopę procentową polega na ustaleniu z góry przez kontrahentów wysokości stopy procentowej, która będzie obowiązywała w przyszłości dla depozytu lub pożyczki. Rozliczanie kontraktu tego typu polega na wymianie różnicy między odsetkami wynikającymi ze stawki FRA a odsetkami z rynkową stopą. Pozwala to — dzięki zabezpieczeniu się przed gwałtownymi i niespodziewanymi ruchami stóp procentowych — na lepsze zaplanowanie przyszłych przepływów pieniężnych. Dla kontaktów tego rodzaju, które zacznie rozliczać KDPW_CCP, stawką referencyjną będzie WIBOR. Swapy stopy procentowej (IRS) polegają na zamianie stopy procentowej ze zmiennej na stałą (bądź inną zmienną) — lub na odwrót.

Dzięki temu kontrahenci mogą zabezpieczyć się przed niespodziewanym wzrostem kosztów kredytu, a z drugiej strony — przed obniżeniem stopy zwrotu z inwestycji. Oprócz podstawowego basis swap obsługiwany będzie także Overnight Index Swap (OIS), czyli wymiana odsetek wyliczonych według stałej, ustalonej w kontrakcie stopy (noga stała) i dziennie składanych odsetek na bazie stopy overnight (noga zmienna). OIS, pozwalający m.in. na dokładniejsze zarządzanie ryzykiem stopy procentowej, na rozwiniętych rynkach znacznie zmniejsza ryzyko rozliczeniowe i płynności, w Polsce jednak przez lata nie mógł się na dobre przyjąć — w praktyce cały rynek tworzyło tylko kilka banków. Od początku 2014 r. grono rozliczanych instrumentów OTC ma się poszerzyć o kolejne klasy. KDPW_CCP planuje wystartować wtedy z obsługą swapów i opcji walutowych, opcji na stopę procentową, a także swapów procentowo- walutowych. Wprowadzenie ich rozliczania będzie uzależnione od zapotrzebowania, zgłaszanego przez uczestników rynku. Zabezpieczeniem będą mogły być polskie obligacje i bony skarbowe, gotówka (w złotych) i akcje spółek z WIG20. W planach jest wprowadzenie możliwości zabezpieczania się obligacjami skarbowymi strefy euro oraz gotówką w unijnej walucie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu