Będziemy rozkręcać biznes z USA

opublikowano: 13-04-2012, 00:00

Polsko-amerykański szczyt ma poprawić współpracę między firmami z nad Wisły i zza oceanu.

20 czerwca do Polski przyjeżdża amerykański sekretarz handlu John Bryson.

— To jedna z jego pierwszych wizyt za oceanem, co świadczy o tym, że Polska jest ważnym partnerem handlowym USA. Nasze relacje gospodarcze są bardzo dobre, ale najszybciej rosnąca gospodarka UE i największa gospodarka świata mogą jeszcze dużo razem osiągnąć — mówi Lee A. Feinstein, ambasador USA.

John Bryson stanie na czele delegacji amerykańskich firm, które przyjadą na Polsko-Amerykański Szczyt Gospodarczy zapowiedziany podczas ubiegłorocznej wizyty Baracka Obamy w Polsce.

— Poprosiliśmy organizacje gospodarcze, żeby przygotowały raport o stanie naszych relacji, barierach i możliwościach rozwoju. Przedstawiciele rządów obu krajów zapoznają się z rekomendacjami biznesu. Podobnie zrobiliśmy w 2003 r. i zadziałało to bardzo dobrze — mówi Lee A. Feinstein.

Już w najbliższy wtorek PKPP Lewiatan, Amerykańska Izba Handlowa w Polsce i US Poland Business Council przedstawią swoją „Białą księgę współpracy polsko-amerykańskiej”. Odpowiedzą w niej na pytania, jakie są główne bariery w eksporcie do USA, potencjalne obszary współpracy, co można eksportować i jak zwiększyć wymianę handlową między Polską a USA.

— Sytuacja jest bardzo dobra. Przez ostatnie pięć lat nasza wymiana handlowa urosła z 2 mld USD w 2006 r. do 3 mld USD w ubiegłym roku. Ale zawsze może być lepiej — mówi Lee A. Feinstein.

Przypomnijmy, że Barack Obama wyznaczył wszystkim ambasadorom USA zadanie, by doprowadzili do podwojenia eksportu z USA. Jest więcej planów związanych ze szczytem. Dotyczą firm, które przyjadą do Polski z USA. Na razie nie ma jeszcze ich listy.

— Chcielibyśmy pomóc firmom w kontakcie, połączyć spółki innowacyjne z funduszami venture capital itp. — wymienia ambasador USA. Amerykanie będą też zachęcać do inwestycji polskie firmy, które dopiero stawiają za granicą pierwsze kroki.

— Podczas szczytu zaprezentujemy program Select USA — zapowiada Lee A. Feinstein.

Zdaniem ambasadora, najgorętszą kwestią podczas szczytu będzie sektor energetyczny.

— Amerykanie są jednymi z największymi inwestorów w energię odnawialną. Polska planuje budowę elektrowni atomowej. Firmy z USA mają wyjątkowe doświadczenia związane z gazem łupkowym, już dziś 35 proc. gazu wydobywanego w naszym kraju pochodzi z łupków. Tą wiedzą chętnie podzielimy się z polskimi spółkami — deklaruje Lee A. Feinstein. W szczycie wezmą udział m.in. przedstawiciele StowarzyszeniaProducentów Gazu Łupkowego w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu