Beef-San zaoferuje pakiet kontrolny

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 23-06-2000, 00:00

Beef-San zaoferuje pakiet kontrolny

Dziś Zakłady Mięsne Beef-San zaoferują inwestorom strategiczny pakiet własnych akcji. Wybrany inwestor może liczyć na uzyskanie od 32 do 50 proc. kapitału spółki.

Już od wielu miesięcy mówi się o możliwości pozyskania inwestora branżowego przez sanocki zakład. W toku trwających spekulacji rynek raz po raz donosił o zainteresowaniu wyrażanym przez co najmniej trzy podmioty chętne do przejęcia Beef-Sanu.

JEDNAK dużo ostrożniej o kolejnych przejęciach w branży mięsnej wyrażają się analitycy.

— Ciężko będzie spółce z Sanoka znaleźć inwestora, tym bardziej że w Beef-San trzeba będzie włożyć sporo pieniędzy, aby poprawić jego funkcjonowanie. W dodatku w jego sąsiedztwie działa Jarosław, należący do grupy Farm Food-Sokołów, z którym pojedynczym zakładom trudno konkurować — ocenia Bogna Sikorska, analityk CDM Pekao.

OFERTA Beef-Sanu prowadzona przez Dom Maklerski BOŚ potrwa jeden dzień. Do sprzedaży skierowano od 750 tys. do 1,55 mln walorów. Zainteresowani przejęciem kontroli nad sanocką spółką będą mogli zapisywać się 23 czerwca.

— Pozyskanie inwestora zagwarantowałoby przeprowadzenie w spółce potrzebnej restrukturyzacji. Dałoby szanse na stworzenie sprawniejszej sieci sprzedaży — wskazuje jeden z analityków.

BEEF-SAN jest jedną z niewielu spółek z branży spożywczej, która nie może liczyć na wsparcie ze strony inwestora strategicznego. Jak jednak pokazują ostatnie wyniki, nawet zakładom, które dysponują odpowiednim wsparciem coraz trudniej funkcjonować na rynku. Jeszcze większe kłopoty spotykają firmy, którym brakuje silnego inwestora.

UTRZYMUJĄCA się dekoniunktura w branży nie najlepiej wpływa na kondycję finansową Beef-Sanu. 2000 rok przedsiębiorstwo rozpoczęło od strat i spadku przychodów. W I kwartale 2000 roku zakład wykazał stratę na wszystkich poziomach działalności. Złożyła się na to przede wszystkim większa dynamika kosztów własnych sprzedaży produkcji podstawowej od dynamiki sprzedaży o 3,8 punktów. Przełożyło się to na ujemny wynik na działalności operacyjnej, który wyniósł prawie 0,6 mln zł. Nie bez wpływu na wynik pozostały wysokie koszty finansowe, wynikające z niedoboru kapitałów własnych na finansowanie działalności operacyjnej. Po I kwartale tego roku Beef-San zanotował również stratę brutto oraz netto, która przekroczyła 0,9 mln zł.

W I KWARTALE 2000 r. Beef-San zanotował 5-proc. spadek przychodów w stosunku do I kwartału 1999 r. Z ostatniego raportu wynika, że słabsza sprzedaż w pierwszych trzech miesiącach może być podyktowana późniejszym terminem Świąt Wielkanocnych.

Ostatnie decyzje kierownictwa spółki nie wskazują na rychłą poprawę sytuacji w spółce. Od 1 czerwca 2000 roku zarząd wstrzymał produkcje w zakładzie w Przemyślu. Wśród wielu przyczyn, które złożyły się na tę decyzję, kierownictwo Beef-Sanu wymienia aktualną sytuację gospodarczo-finansową spółki oraz założony i jednocześnie wprowadzany do realizacji program oszczędnościowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Beef-San zaoferuje pakiet kontrolny