Bełchatów przesunął termin składania ofert na finansowanie do 5 IV

Internet Securities
opublikowano: 14-02-2005, 16:09

Zarząd Elektrowni Bełchatów SA przesunął bankom zainteresowanym finansowaniem budowy bloku energetycznego tej elektrownii, o wartości ok. 800 mln euro, termin składania ofert przetargowych do 5 kwietnia 2005 roku, podała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

Zarząd Elektrowni Bełchatów SA przesunął bankom zainteresowanym finansowaniem budowy bloku energetycznego tej elektrownii, o wartości ok. 800 mln euro, termin składania ofert przetargowych do 5 kwietnia 2005 roku, podała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

Zarząd Elektrowni Bełchatów prowadzi obecnie przetarg na wybór ofert finansowania budowy bloku energetycznego o mocy 833 MW.

W poniedziałek, 14 lutego, zarząd zatwierdził na podstawie wniosku Komisji Przetargowej, listę banków i instytucji finansowych zakwalifikowanych do dalszego etapu postępowania. Spośród złożonych 36 deklaracji zainteresowania do dalszego etapu przetargu dopuszczono 35 instytucji finansowych zarówno polskich jak i zagranicznych.

„Do instytucji tych Zarząd Spółki wystosował zaproszenie do udziału w dalszym postępowaniu wraz z treścią umowy o poufności, której podpisanie jest warunkiem udostępnienia memorandum informacyjnego na temat projektu inwestycyjnego” – podała spółka w komunikacie.

„Po spełnieniu powyższego warunku zainteresowane instytucje w terminie do 5 kwietnia 2005 winny przedstawić swoje oferty przetargowe” – czytamy dalej.

Na początku stycznia największa w Polsce, Elektrownia Bełchatów (EB), wchodząca w skład holdingu BOT - Górnictwo i Energetyka, ogłosiła przetarg na finansowanie budowy nowego bloku energetycznego o mocy 833 MW.

Wcześniej elektrownia podawała, że wstępna kwalifikacja instytucji finansowych na podstawie złożonych deklaracji przeprowadzona zostanie do dnia 14 lutego.

Według zamierzeń EB, finansowanie ma zostać zamknięte jeszcze w 2005 roku, a budowa bloku ma trwać do 2009 roku.

Finansowaniem części projektu był wcześniej zainteresowany Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz Europejski (EBOR).

W połowie grudnia konsorcjum Alstomu i Rafako podpisało kontrakt na budowę bloku 833 MW w Elektrowni Bełchatów. Wartość umowy to około 830 mln euro.

Krajowe firmy projektowe, budowlano-montażowe i produkcyjne mają mieć udział w kontrakcie na poziomie ok. 65-70% jego ceny, czyli ok. 590 mln euro.

Budowa bloku 833 MW to część „Strategii rozwoju mocy wytwórczych Elektrowni Bełchatów SA.”

BOT Górnictwo i Energetyka Sp. z o.o. ma 69% akcji Elektrowni Bełchatów, zaś Skarb Państwa – 31% akcji. (ISB)

mor/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane