Belfer na nowych deskach

Michał Mizera
opublikowano: 24-09-2004, 00:00

Stolicy właśnie przybyła nowa scena, a właściwie kino-teatr.

Stara, zasłużona „Bajka” po remoncie zyskała szykowne foyer, teatralne oświetlenie i nową widownię. Prócz projekcji filmowych (nowoczesny ekran!) pojawią się spektakle teatralne. Inauguracja sezonu — polska prapremiera „Belfra”, współczesnego belgijskiego dramaturga Jean-Pierre Dopagne. Reżyserował Michał Kwieciński, wyprodukował ITI Film Studio. Teatr producenta!

Emocje wzbudza jednak, że to monodram i że wystąpi w nim... Wojciech Pszoniak! Chwała Bogu, bo o tym znakomitym aktorze niektórzy już zapomnieli. Jest za to ulubieńcem Paryża. Jeśli wierzyć francuskiej prasie — gra okrągły rok, nawet dwa razy dziennie, przy nadkompletach! Czy uda się mu to w Warszawie?

Wszystko wskazuje, że tak. Recenzje, choć powściągliwe, są pozytywne. Tekst daje szansę wykonawcy na spożytkowanie jego aktorskich możliwości. To sztuka z rodzaju „zaangażowanych” — historia nauczyciela, który ze swoimi ideałami trafia na mur obojętności uczniów. Idealista niszczony przez rzeczywistość. Pszoniak lubi takie postacie — dość wspomnieć kreację w „Śmiesznym staruszku” Różewicza w Teatrze TV, no i postać Janusza Korczaka w filmie Wajdy. To nie są odległe skojarzenia...

Kino-teatr Bajka, spektakle: 24-26 IX, godz. 20.00, bilety: tel. 22 826 69 66, 827 96 83

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Mizera

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Belfer na nowych deskach