Belka jest zadowolony z redukcji stóp

HUTA 'OŁAWA' SA
opublikowano: 27-06-2002, 08:24

WARSZAWA (Reuters) - Minister finansów Marek Belka wyraził swoje zadowolenie z dokonanej w środę przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) redukcji stóp. Minister obawia się jednak, że polityka stopniowych obniżek może prowadzić do wzmacniania się złotego.

RPP obniżyła stopy o 50 punktów bazowych z powodu spadku inflacji i oczekiwań inflacyjnych. Główna stopa rynkowa wynosi obecnie 8,5 procent. Złoty osłabł ostatnio do najniższego poziomu od wielu miesięcy.

"Ja jestem zadowolony, że ta obniżka w ogóle miała miejsce, natomiast dzielę (...) obawy, że perspektywa dalszych niewielkich spadków jest czynnikiem umacniającym złotego" - powiedział Belka w radiowej Trójce.

"Tak długo jak obniżki mają charakter stopniowy, utrzymuje się oczekiwanie na dalsze, zresztą nie wyklucza tego pan prezes Balcerowicz" - stwierdził minister.

Belka powiedział, że jednorazowa obniżka rzędu dwóch procent mogłaby na dłużej uspokoić spekulacje wokół stóp procentowych.

Powtórzył też, że przyszłoroczny deficyt budżetu wyniesie 40 miliardów złotych, tyle samo co w 2002 roku.

((Marcin Gocłowski, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: HUTA 'OŁAWA' SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Belka jest zadowolony z redukcji stóp