Belka osłabił złotego

Bartosz Sawicki DM TMS Brokers
opublikowano: 06-06-2013, 00:00

Mimo publikacji ważnych danych z USA notowania głównej pary walutowej pozostały w wąskim przedziale wahań 1,3040-1,3110.

Sytuacja ta jednak może zmienić się już dziś, kiedy to zostanie ogłoszona decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentach oraz przede wszystkim w trakcie konferencji prasowej z udziałem prezesa tej instytucji Mario Draghiego. Uważamy, że stopy nie zostaną zmienione, natomiast w trakcie konferencji prasowej Draghi utrzyma „gołębi” ton wypowiedzi, co powinno przełożyć się na spekulacje o dalszym łagodzeniu polityki pieniężnej oraz wywołać osłabienie wspólnej waluty.

Wczoraj natomiast zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 25 pkt baz., sprowadzająctym samym stopę referencyjną do nowego, najniższego poziomu w historii — 2,75 proc. Zmienność jednak pojawiła się dopiero w trakcie konferencji prasowej z udziałem prezesa NBP Marka Belki. Zasugerował on m.in., że wczorajsza decyzja nie musi oznaczać końca cyklu obniżek oraz, że osłabienie złotego nie niepokoi rady. W reakcji na te słowa polska waluta straciła na wartości. Kurs EUR/PLN wzrósł powyżej 4,27, a USD/PLN powyżej 3,26 zł. Uważamy jednak, że w dłuższym terminie decydujący wpływ na notowania złotego cały czas ma nastawienie inwestorów zagranicznych do rynków wschodzących. Jeżeli, podobnie jak w ubiegłym tygodniu, pozostanie ono negatywne, kursy: EUR/PLN i USD/ PLN, mogą wzrosnąć powyżej, odpowiednio 4,30 i 3,31.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Sawicki DM TMS Brokers

Polecane