Belka: wynik NBP wyniósł zero w 2013 r.

ISBnews
opublikowano: 09-04-2014, 16:24

Wynik finansowy Narodowego Banku Polskiego (NBP) wyniósł zero w 2013 r. wobec ponad 5,5 mld zł zysku w 2012 r., poinformował prezes NBP Marek Belka.

"Wynik finansowy za rok 2013 wyniósł zero, wobec ponad  5,5 mld zł w 2012 r." - powiedział Belka podczas konferencji prasowej.

Tegoroczny budżet nie przewiduje wpływów z tytułu zysków NBP. Zgodnie z prawem 95% zysku banku centralnego trafia do Skarbu Państwa.

Z zysku za 2011 rok NBP wpłacił do budżetu państwa w ub.r. 8,2 mld zł. Rok wcześniej wpłata wyniosła 6,2 mld zł. Natomiast w latach 2007-2008 bank centralny nie dokonywał takich wpłat.

Zobacz więcej

Marek Belka, fot. Marek Wiśniewski

Modyfikacja "forward guidance" Rady Polityki Pieniężnej (RPP) może nastąpić w lipcu, kiedy zostanie zaprezentowana nowa projekcja inflacyjna Narodowego Banku Polskiego (NBP), wynika z wypowiedzi prezesa NBP i przewodniczącego RPP Marka Belki.

"Prawdopodobnie lipiec, czyli miesiąc, gdy zaprezentujemy nową projekcję inflacji jest momentem, gdy będziemy modyfikować nasz komunikat. Do tego momentu, jeśli nic się nie wydarzy, to nie ulegnie on zmianom" - powiedział Belka na konferencji prasowej.

W komunikacie po zakończonym dziś posiedzeniu RPP napisała, że według jej oceny stopy procentowe powinny zostać utrzymane na niezmienionym poziomie przynajmniej do końca III kw. br., podtrzymując stanowisko z ub. miesiąca.

Niedawno członek RPP Anna Zielińska-Głębocka powiedziała w rozmowie z agencją ISBnews, że jeżeli w gospodarce "nic się nie wydarzy", okres bez podwyżek stóp procentowych może zostać przedłużony do przyszłego roku.

Według ankietowanych przez agencję ISBnews analityków, Rada rozpocznie serie podwyżek stóp najwcześniej w listopadzie br., a najprawdopodobniej - w marcu 2015 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu