Belka z dystansem o euro i ostro o bankach

WST
opublikowano: 17-03-2014, 08:30

Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego, choć jak sam twierdzi, nie goni za euro, jednak zdaje sobie sprawę z pewnych politycznych „implikacji” wspólnej waluty europejskiej.

W wywiadzie dla „Bloomberg Businessweek” szef NBP powiedział, że „samo posiadanie euro w wypadku konfliktu zbrojnego Polski nie uratuje. Do takiego konfliktu mamy jednak jeszcze lata świetlne.”

Marek Belka, prezes NBP (fot. Puls Biznesu, WM)
Marek Belka, prezes NBP (fot. Puls Biznesu, WM)
None
None

„Natomiast tak długo, jak od strefy euro – co nam się podoba na krótką metę – jesteśmy odgrodzeni kursem złotego, destabilizacja polskiej gospodarki nie będzie wywoływać w Berlinie bólu głowy, jaki z pewnością wystąpiłby, gdybyśmy byli w strefie euro” – ocenia Belka w wywiadzie.

Ekonomista ostrzega, że w „ukraińskiej grze” chodzi głównie o interesy ekonomiczne. Wyjaśnia, że Stany Zjednoczone mogłyby mocno ugodzić Putina zezwalając na swobodny eksport gazu łupkowego do Europy, ale nie zrobią tego gdyż liczą się interesy ekonomiczne USA pozwalające utrzymywać przewagę konkurencyjną np. producentów nawozów sztucznych.

„Podobnie jest z Niemcami” – twierdzi Belka.

Uważa on, że dopóki sami nie upomnimy się, nie dostaniemy zaproszenia do wejścia do strefy euro od jej członków.

Prezes NBP twierdzi, że ceny mieszkań na polskim rynku wróciły do poziomu z lat 2007-08. Istotne jest przy tym to co dzieje się z kredytami hipotecznymi. Dzięki KNF, przy wsparciu NBP, udało się wprowadzić obowiązek posiadania wkładu własnego, co zdaniem Belki, uniemożliwi powstanie ewentualnej bańki na rynku nieruchomości.

Belka odnosząc się do sytuacji na giełdzie powiedział „Bloomberg Businessweek”, że wycofanie się z OFE pomaga rynkowi akcji w przeciwdziałaniu powstaniu bańki spekulacyjnej bo znacząco zostało ograniczone źródło popytu.

W jego opinii, wiele przemawia, że do końca tego roku należałoby się spodziewać stabilnych stóp procentowych, zaś w przyszłym, jeśli sytuacja gospodarcza będzie dalej się tak rozwijać, trzeba będzie pomyśleć o podwyżce poziomu stóp.

Prezes NPB po raz kolejny potwierdził też swoją negatywną ocenę sytuacji panującej w sektorze bankowym, wzywając go do opamiętania się. Co prawda uważa, że bez wątpienia zyski są dla tych instytucji bardzo ważną kwestią, jednak nie mogą one zapominać też o interesie społecznym, że mają też swoje obowiązki. Uważa, że mało który z banków na świecie buduje długofalową wartość, patrząc jedynie na krótkoterminowe zyski. To prowadzi do preferowania niezrozumiałych i ryzykownych instrumentów finansowych.

„Chcę tylko powiedzieć, żeby nie byli tacy zadowoleni z siebie, że są objęci objawami degeneracji systemu w ogóle na świecie. A ja jestem po to, żeby od czasu do czasu im to przypomnieć” – wyjaśnia Belka na łamach „Bloomberg Businessweek”.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane