Berlin – dobry pomysł na inwestycję

DI, Emmerson
opublikowano: 24-01-2011, 10:38

Wynajem lub kupno mieszkania w Berlinie? Czemu nie! Eksperci Emmersona uważają, że stolica Niemiec to dobre miejsce do życia.

Berlin, drugie pod względem wielkości miasto w Unii Europejskiej, cieszy się rosnącym powodzeniem wśród turystów z całego świata. W pierwszym półroczu poprzedniego roku miasto odwiedziła rekordowa liczba 4,2 mln turystów. Wynika to z faktu, że ta trzecia najchętniej odwiedzana stolica w Europie zachwyca nie tylko swoją historią, liczbą muzeów, kin i teatrów, ale również rozwiązaniami architektonicznymi, które stanowią swoiste połączenie przeszłości z nowoczesnością. Rosnącemu zainteresowaniu wśród turystów towarzyszy dynamicznie rozwijająca się gospodarka lokalna oraz znakomicie zorganizowana infrastruktura. Pod względem dynamiki wzrostu liczby turystów i inwestorów Berlin plasuje się na drugim miejscu na świecie, tuż po Nowym Jorku, i tym samym w pełni zasługuje na miano stolicy nowej Europy. Potencjał turystyczny oraz inwestycyjny, a także rosnące czynsze najmu sprawiają, że coraz popularniejszy – także wśród polskich inwestorów – staje się zakup mieszkania na wynajem właśnie w tym mieście.

Inwestując za granicą, należy brać pod uwagę nie tylko charakterystykę oraz popularność danej lokalizacji, ale również to, jak uporządkowany jest tamtejszy rynek, w tym rynek najmu, który jest zorganizowany w Niemczech inaczej niż w Polsce. Prawo niemieckie w większym stopniu chroni właścicieli nieruchomości przed nieuczciwymi najemcami. Każdy najemca zdaje sobie sprawę z tego, iż – nie zapłaciwszy trzech czynszów – musi liczyć się z natychmiastowym wypowiedzeniem umowy najmu, a co za tym idzie – z ewentualną eksmisją oraz poniesieniem jej wszystkich kosztów, bez względu na porę roku.

W Berlinie każdy starający się o najem zobowiązany jest przedłożyć właścicielowi nowego mieszkania zaświadczenie o niezaleganiu z czynszem oraz jego regularnym uiszczaniu poprzedniemu wynajmującemu. Procedura ta wpływa na bezpieczeństwo transakcji, gdyż wstępnie eliminuje osoby niewiarygodne. Co warte podkreślenia, w Niemczech rzadko wynajmuje się mieszkania na krótki okres. Z reguły są to najmy długoletnie, niejednokrotnie obejmujące nawet 20-30 lat. Fakt ten determinuje rzadkie występowanie nieoczekiwanych pustostanów oraz pozwala łatwiej przewidzieć poziom dochodów z najmu w dłuższym terminie. Tak działający rynek wymaga również dbałości o drugą stronę transakcji – najemców. Jak stanowi prawo mieszkaniowe, właściciel nie może podnosić czynszu najmu o więcej niż 20% co trzy lata, a jednocześnie bezwzględny poziom tej kwoty nie może przekraczać stawki czynszu za 1 mkw., która została wyznaczona przez urząd mieszkaniowy danego miasta.

Jednym z przedstawicieli berlińskiego rynku nieruchomości, który posiada partnerów w Polsce, jest firma Hamilton Immobilien Gmbh. Lokalizuje ona swoje projekty w miejscach, gdzie – dzięki dogodnemu położeniu oraz znakomitej infrastrukturze – występuje zapotrzebowanie na powierzchnie do wynajęcia. Dzięki stabilnemu popytowi na wynajem mieszkań takie lokalizacje cechuje satysfakcjonujący poziom zysków z najmu. Firma Hamilton Immobilien Gmbh posiada w ofercie między innymi mieszkania oraz apartamenty zlokalizowane w historycznych budynkach z lat 30-tych ubiegłego wieku. Dzięki profesjonalnej renowacji lokale te zapewniają wysoki standard. Usytuowane są w Zehlendorf, południowej dzielnicy Berlina, bądź też w projekcie położonym w Köpenick. Ta ostatnia lokalizacja położona jest niedaleko od, budowanego obecnie, jednego z największych portów lotniczych w Europie – Berlin Brandenburg International. W momencie otwarcia lotniska przy obsłudze portu potrzebnych będzie ok. 40 tys. osób do pracy – co determinuje spodziewany popyt na mieszkania w tej lokalizacji.

Klienci Hamilton Immobilien Gmbh mogą liczyć na profesjonalną poradę inwestycyjną oraz – dzięki współpracy z największymi europejskimi bankami – dostęp do kredytów hipotecznych na przystępnych warunkach, niezależnie od kraju zamieszkania inwestora. Biorąc pod uwagę relatywnie atrakcyjny poziom cen nieruchomości (niższy niż np. w Warszawie!), inwestycja na rynku berlińskim stanowi atrakcyjną formę lokaty kapitału.

Wszystkie niezbędne informacje na temat możliwości inwestycji w nieruchomości mieszkaniowe w Berlinie znajdą Państwo na stronie www.studioofert.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, Emmerson

Polecane