Berlin nie jest już najgorętszym rynkiem nieruchomości

opublikowano: 22-05-2015, 12:21

Drezno, stolica Saksonii, jest obecnie najgorętszym rynkiem nieruchomości w Niemczech.

- Monachium jest zbyt drogie, Hamburg jest zbyt drogi, Berlin robi się zbyt drogi, więc inwestorzy szukają następnego najlepszego rynku – powiedział Ronald Fiedler, szef agencji nieruchomości Engel & Voelkers w Dreźnie.

Cena nowych mieszkań w stolicy Saksonii wzrosła o 47 proc. przez ostatnie pięć lat. W Berlinie zdrożały o 33 proc., a średnia dla Niemiec, to 30 proc., informuje firma analityczna Bulwiengesa. 

Choć ceny rosną szybciej, to wciąż są niższe w Dreźnie niż w Berlinie. Za metr kwadratowy mieszkania trzeba zapłacić w stolicy Saksonii 2,8 tys. EUR. W stolicy Niemiec wycenia się go na 3,85 tys. EUR. Jeszcze droższe są Hamburg i Frankfurt, gdzie cena metra kwadratowego wynosi 4,2 tys. EUR.

Nie wszyscy uważają jednak Drezno za miejsce, gdzie można jeszcze dobrze zarobić na rynku nieruchomości.

- Wielu ludzi źle zainwestowało w Dreźnie po 1990 roku i stracili wielkie pieniądze bo ceny nieruchomości spadły – powiedział Bernhard Kaluza, dyrektor Kaluza Consult GmbH w Dreźnie. - Ceny wzrosły tak mocno, że obawiam się bańki spekulacyjnej, bo żyje tu zbyt mało ludzi dysponujących dostatecznie dużymi pieniędzmi, aby wesprzeć ceny na obecnym poziomie – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu