Berlusconi w Polsce

Jacek Kowalczyk, ET, MD
18-06-2008, 00:00

Premier Włoch przyjeżdża do Polski. Ale nie z wizytą dyplomatyczną — jego spółka chce rozkręcić u nas biznes.

Mediolanum chce zarabiać na usługach finansowych

Premier Włoch przyjeżdża do Polski. Ale nie z wizytą dyplomatyczną — jego spółka chce rozkręcić u nas biznes.

Mediolanum, włoska grupa działająca na rynku finansowym, planuje wejście do Polski. Ennio Doris, szef spółki, zapowiedział w wywiadzie dla „Corriere della Sera”, że nastąpi to w ciągu dwóch lat.

Premiera banku

Nazwa grupy nie jest w Polsce znana, ale nazwisko jej współwłaściciela bardzo dobrze — jednym z dwóch głównych udziałowców jest bowiem Fin-invest, spółka Silvio Berlusconiego, premiera Włoch. Należy do niego 36 proc. udziałów Mediolanum. 41 proc. posiada rodzina Dorisów.

Włoska grupa notowana jest na tamtejszej giełdzie. Jest jednym z głównych graczy na rynku finansowym Italii. Ma przeszło milion klientów i zatrudnia 1,4 tys. pracowników. Dzisiaj Mediolanum działa w sześciu krajach Unii Europejskiej — oprócz Włoch, w Hiszpanii, Niemczech, Austrii, Irlandii i Luksemburgu. Ekspansja grupy na te rynki odbyła się w latach 2000-01.

Teraz Włosi przymierzają się do kolejnego podboju — oprócz naszego zamierzają równocześnie zdobyć rynek francuski.

Historia się powtarza

Mediolanum Group już raz rozważała wejście do Polski. W 2004 r. spółka zastanawiała się nad otwarciem oddziału Banku Mediolanum. Dotarliśmy do firmy, w której Włosi zamówili wówczas studium wykonalności przedsięwzięcia.

— Grupa chciała wprowadzić w Polsce sprzedaż produktów finansowych, głównie ubezpieczeniowych i pożyczkowych, w mniejszej skali — bankowych. Dystrybucja miała opierać się na działalności agentów i doradców finansowych bezpośrednio docierających do klienta. Bank nie planował otwarcia sieci punktów sprzedaży — mówi Martin Miszerak, prezes Miszerak and Associates.

Wykonane przez firmę studium okazało się pozytywne dla Włochów. Jak twierdzi Martin Maszerak, rentowność projektu była bardzo wysoka. Mimo to Mediolanum nie zdecydowało się na wkroczenie do Polski. Być może teraz zamierzają odkurzyć pomysł. Nie udało nam się wczoraj skontaktować z przedstawicielami spółki.

Obcobankowcy

Na propozycje Mediolanum trzeba będzie poczekać. Ale już tegoroczna jesień będzie gorąca na rynku usług finansowych. Na III kw. debiut zapowiada Alior Bank, który za pieniądze włoskiego funduszu Carlo Tassara tworzy od podstaw Wojciech Sobieraj. W tym samym czasie bank chce uruchomić gigant ubezpieczeniowy Allianz. Do tej dwójki wkrótce dołączy Bank Współpracy Europejskiej (BWE), kontrolowany przez fundusz Innova Capital. Też zamierzał wystartować w III kw., jednak ostatecznie zdecydował, że w tym roku zacznie sprzedawać kredyty konsumpcyjne, a od przyszłego ruszy z ofertą dla osób indywidualnych oraz małych firm i mikroprzedsiębiorstw. Bank kierowany przez Mariusza Karpińskiego chce w pięć lat zdobyć 300 tys. klientów.

Mediolanum na świecie

Włochy

Rodzimy rynek. Głównym podmiotem grupy jest Bank Mediolański, założony w 1997 r. To jeden z największych graczy na włoskim rynku.

Hiszpania

Przedstawicielem grupy jest Fibanc-Mediolanum, założony w 1989 r. i zakupiony przez włoską spółkę w 2000 r.

Niemcy

Włosi są udziałowcami monachijskiego banku Bankhaus August Lenz. Do grupy dołączył w 2001 r. Świadczy głównie usługi dla klientów indywidualnych.

Austria

Do grupy należy bank Gamax Austria, dysponujący siecią dystrybucyjną 300 niezależnych konsultantów.

Irlandia

W ramach grupy Berlusconiego działa tu firma ubezpieczeniowa Mediolanum International Life, dawniej Western International Life Insurance Company, przejęta w 2001 r.

Luksemburg

W 2001 r. Mediolanum przejęło tutejszy oddział Gamax Group, oferujący produkty finansowe dla firm. Obecna nazwa to Gamax Management.

Mediolanum

Wyniki finansowe w 2006 r.*

Aktywa 33 516

Przychody 4 007

Zysk netto 227

Dywidenda 146

*w mln EUR

Źródło: Mediolanum

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk, ET, MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Berlusconi w Polsce