Bernanke: Chiny potrzebuję płynnych rynków

opublikowano: 25-05-2015, 10:21

Chiny potrzebują utworzenia głębokich i płynnych rynków, aby uniknąć ryzyka walutowego, kiedy władze w Pekinie doprowadzą do pełnej wymienialności juana, ocenia Ben Bernanke były prezes Rezerwy Federalnej, cytowany przez agencję Bloomberga.

To pilna sprawa,  konieczna by uniknąć niedopasowania walutowego, kiedy kraj otwiera swój rynek kapitałowy – stwierdził Bernanke w przemówieniu podczas  forum w Szanghaju.

Ben Bernanke
Bloomberg

Dodał, że dla waluty, która chce być w obrocie międzynarodowym, najbardziej pilną potrzebą są płynne rynki. Rozwinięty rynek oznacza, że ludzie mogą dostać pieniądze – wyjaśnia były oficjel.

Chiny są w końcowej fazie otwierania swojego rynku kapitałowego, co pozwoli globalnym inwestorom na większy dostęp do tamtejszych rynków akcji i obligacji, ułatwiając równocześnie obywatelom lokowanie ich środki w zagraniczne aktywa.

Swobodniejszy przepływ środków jest potrzebny decydentom w celu zrealizowania  celu, jakim jest uczynienie z juana rozpoznawalnego pieniądza jako waluty rezerwowej, w związku z przewidywaną na październik weryfikacją przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Najnowsze inicjatywy z tym związane zostały ogłoszone w miniony piątek, kiedy chińscy regulatorzy i ich odpowiednicy w Hongkongu stwierdzili, że sprzedaż transgraniczna funduszy może rozpocząć się 1 lipca od początkowej kwoty 300 mld juanów (48 mld USD) w każdym kierunku. Nastąpi to po sześciu miesiącach od nawiązania połączeń pomiędzy giełdami w Szanghaju i Hongkongu.

Po otwarciu rynku kapitałowego, trzeba się upewnić, że gospodarka jest na tyle silna, by obsługiwać również odpływ funduszy – dodaje Bernanke  Wyjaśnia, że takie otwarcie jest jak obosieczny miecz, a spadek krajowej waluty może spowodować panikę i exodus pieniędzy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane