Bez 150 mln zł pomocy publicznej kolebka Solidarności padnie

Katarzyna Kapczyńska
opublikowano: 21-11-2008, 00:00

ISD nie może dogadać się ze skarbem w sprawie programu dla Stoczni Gdańsk. Brak zgody oznacza jej bankructwo.

ISD nie może dogadać się ze skarbem w sprawie programu dla Stoczni Gdańsk. Brak zgody oznacza jej bankructwo.

Komisja Europejska za kilkanaście dni powinna zdecydować, czy akceptuje czy odrzuca program naprawczy dla Stoczni Gdańsk, należącej do ISD Polska. Tyle że plan jest w rozsypce, bo resort skarbu wysłał go do Brukseli, ale bez liczb dotyczących pomocy publicznej.

— Komisja Europejska przedstawiła drobne uwagi do programu, które szybko możemy uwzględnić. Problem jednak w tym, że resort skarbu nie chce potwierdzić, czy udzieli stoczni pomocy publicznej — mówił wczoraj w Sejmie Jacek Łęski, doradca zarządu ISD Polska.

— Cieszy nas, że inwestor szybko może uwzględnić uwagi Brukseli. O kwotach pomocy nie będę natomiast mówił, bo wiele razy spieraliśmy się o wyciekanie informacji — odparował mu Zdzisław Gawlik, wiceminister skarbu.

Według informacji ISD, konflikt dotyczy potwierdzenia przez skarb udzielenia 150 mln zł dodatkowej pomocy dla Stoczni Gdańsk. Jeśli sprawa nie zostanie uzgodniona do końca miesiąca, nad stocznią zawiśnie miecz Damoklesa. Bruksela może odrzucić jej plan naprawczy i nakazać zwrot pomocy publicznej, a to oznaczałoby upadłość gdańskiego zakładu.

Gdańscy związkowcy pytali też wczoraj przedstawicieli resortu skarbu, czy — jeśli będzie wdrażana restrukturyzacja Stoczni Gdańsk — to zwalniani z niej pracownicy będą mogli liczyć na przywileje, jakie otrzymają stoczniowcy z Gdyni i Szczecina, dla których przygotowywana jest specustwa. Zdzisław Gawlik powiedział, że — przynajmniej na razie — nie, ponieważ to mogłoby zostać odczytane jako nastawienie się na negatywną decyzję Brukseli.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu