Bez odszkodowania dla prezesa

Mariusz Zielke
24-06-2004, 00:00

Prokom złagodził propozycję zmian w statucie zwię-kszających uprawnienia Ryszarda Krauzego. Rynek odetchnął.

Krytycznie oceniany przez analityków plan zmian w statucie Prokomu, które ma przegłosować walne 30 czerwca, został złagodzony. W nowych, ogłoszonych wczoraj, propozycjach zrezygnowano z ogromnego odszkodowania dla Ryszarda Krauzego, prezesa spółki, w razie wygaśnięcia jego uprawnień do obsadzania członków zarządu przy spadku jego udziału w akcjonariacie nawet do 15 z obecnych 27 proc. Odszkodowanie miało wynosić aż 24,5 proc. wartości firmy, wycenianej na 2,5 mld zł.

Niższa bariera

Drugą ważną zmianą jest zmniejszenie ograniczeń wykonywania prawa głosu dla inwestorów posiadających powyżej 20 proc. akcji. Prokom proponował wcześniej, by mogli oni wykonywać w pełni prawa na walnym dopiero po przekroczeniu 80 proc. Teraz ten próg zmniejszono do 51 proc.

Zmiany w statucie mają ograniczyć ryzyko wrogiego przejęcia Prokomu. Analitycy uważali jednak, że bariery, które spółka chciała postawić, szły zbyt daleko i chroniły głównie Ryszarda Krauzego, zapominając o innych akcjonariuszach. Analitycy obawiali się też sprzedaży dużej części akcji przez prezesa Prokomu. Obecne propozycje, zwłaszcza rezygnację z odszkodowania, przyjęli znacznie lepiej.

— Propozycje te idą w dobrym kierunku. Statut w takim kształcie i tak będzie chronił Prokom przed przejęciem — komentuje Przemysław Sawala-Uryasz, analityk CA IB.

Rynek dobrze przyjął propozycje: akcje Prokomu zyskiwały w trakcie wczorajszej sesji 2 proc.

Powiedzą „tak”

Czy Prokom może liczyć na przegłosowanie poprawionych poprawek statutu? Zdaniem części analityków, zdecydowanie bardziej niż poprzednich.

— Być może spółka od początku chciała rozegrać to w ten sposób. Wydała pierwszą propozycję nie do przyjęcia, by drugą, mocno złagodzoną i pozytywnie odebraną przez rynek, już bez problemów przegłosować — uważa jeden z analityków.

Prokom nie skomentował zmian w propozycjach uchwał na walne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bez odszkodowania dla prezesa