Bez porozumienia płacowego w Makro

opublikowano: 16-08-2018, 22:00

Rozmowy o podwyżkach w polskiej sieci Makro Cash and Carry nic nie dały i związkowcy zdecydowali się wyjść na ulice.

Głównym postulatem zakładowej „Solidarności” w Makro Cash and Carry jest podwyżka o 400 zł brutto dla każdego pracownika. Taka kwota, jak twierdzi związek, pozwoliłaby zrównać wynagrodzenie ze średnimi poborami innych zatrudnionych w Polsce w sektorze handlu wielkopowierzchniowego. „S” chce też comiesięcznego dodatku stażowego w wysokości 1 proc. aktualnej płacy minimalnej za każdy rok pracy (po pięcioletniej karencji).

Jak informuje Robert Szmagaj, szef związku z Makro, nie udało się dojść do porozumienia z władzami firmy. Miały się one „okopać” na stanowisku i próbować przeciągać negocjacje, nie dając gwarancji na podwyżki.

Magda Figurna z biura prasowego Makro Cash and Carry Polska przekonuje, że dialog trwa. Firma uważa jednak postulaty załogi za „wygórowane i nieuzasadnione wobec aktualnej sytuacji ekonomicznej spółki”. Potwierdza, że Makro chce nadal negocjować, ale po zakończeniu roku finansowego, czyli po 30 września.

Związkowców nie przekonują argumenty dotyczące spadku wartości akcji i zawirowań na rynku rosyjskim, szczególnie, że w innych krajach zarobki podniesiono. Stąd decyzja o proteście. Ma się odbyć 19 sierpnia przed warszawską siedzibą firmy.

W ostatnim czasie w innych sieciach handlowych płace podnoszono. W Biedronkach należących do portugalskiej firmy Jeronimo Martins po raz ostatni w styczniu na początku roku o 200-550 zł brutto (w zależności od lokalizacji, stażu i stanowiska). Była to już czwarta podwyżka w tej sieci w ciągu dwóch lat. W Lidlu pensje podniesiono ostatnio wiosną, średnio o 9,3 proc. w stosunku do poziomu z 2017 r. W efekcie zarobki większości zatrudnionych urosły przeciętnie o 250 zł i wynoszą teraz 2,8-3,55 tys. zł brutto. Osoby najdłużej pracujące w Lidlu mają obecnie zarabiać nawet nieznacznie ponad 4 tys. zł brutto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy