Bezpieczeństwo MSP czerpie z rynku Enterprise

Nasilająca się aktywność cyberprzestępców powoduje, że firmy z sektora MSP w Polsce zmagają się z coraz większymi wyzwaniami.

KOMENTARZ

Bezpieczeństwo MSP czerpie z rynku Enterprise

GRZEGORZ SZAŁAŃSKI Product Manager Fortinet, Veracomp
opublikowano: 29-09-2015, 22:00

Nasilająca się aktywność cyberprzestępców powoduje, że firmy z sektora MSP w Polsce zmagają się z coraz większymi wyzwaniami.

KOMENTARZ

Z jednej strony mamy wzrastające wymagania obronne, z drugiej — ograniczone zasoby w zakresie budżetu i personelu. Zrównoważenie tych potrzeb musi odpowiadać podstawowym warunkom stawianym przez biznes, jakimi są zachowanie ciągłości pracy, ochrona danych wrażliwych i reputacji organizacji. Te wymagania nie różnią się znacząco od potrzeb największych firm. Również narzędzia hakerów są praktycznie te same. Nasuwa się zatem prosty wniosek, że narzędzia obronne muszą być podobnej klasy. Jak temu sprostać?

Z pomocą przychodzą rozwiązania firmy Fortinet, której strategia rozwoju produktów opiera się na dwóch filarach: konsolidacji systemów oraz maksymalnie szerokim wachlarzu technologii dla każdego sektora. Konsekwencją tego jest np. dostęp do tych samych baz zagrożeń, stron zainfekowanych oraz wzorców ataków bez względu na wielkość rozwiązania z jakiego korzysta klient. Pozwala to zbudować politykę bezpieczeństwa w oparciu o rozwiązanie regularnie testowane przez cenione niezależne laboratoria. To niezbędne kryterium doboru urządzeń bezpieczeństwa w przypadku największych organizacji staje się dostępne również dla MSP.

Kolejnym krokiem jest udostępnienie najbardziej zaawansowanych metod obronnych również w formie usług świadczonych na zewnętrznych serwerach producenta. Pozwala to przełamać barierę TCO, która niejednokrotnie ogranicza dostępność takich narzędzi nawet w dużych firmach. Dzisiaj każdy klient w walce z zagrożeniami APT może uzupełnić swoją politykę o analizę plików w SandBoxach FortiGuard Labs czy też zbudować zarządzaną zdalnie bezpieczną sieć Wi-Fi, gdzie dostęp użytkownika do internetu jest kontrolowany w oparciu o usługę w chmurze. Rozwiązania Fortinet charakteryzują się niezwykle elastycznym modelem rozbudowywania polityk bezpieczeństwa. Firma, która dzisiaj chroni styk z internetem rozwiązaniem FortiGate, jutro może wprowadzić politykę dwuskładnikowego uwierzytelnienia, w oparciu o tokeny, a wszystko z jednej konsoli administracyjnej. Otwarte pozostanie tylko pytanie, czy klient MSP chce czerpać z doświadczeń sektora enterprise?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRZEGORZ SZAŁAŃSKI Product Manager Fortinet, Veracomp

Polecane