Bezpieczne mieszkania na Zielonych Wzgórzach

Marta Sieliwierstow
opublikowano: 26-10-2010, 00:00

Tym razem Home Broker ocenił inwestycję z Łodzi, a dokładniej drugiej części osiedla Zielone Wzgórza zbudowanego przez Top Mart.

Cena stosowna do standardu inwestycji

Tym razem Home Broker ocenił inwestycję z Łodzi, a dokładniej drugiej części osiedla Zielone Wzgórza zbudowanego przez Top Mart.

Osiedle Zielone Wzgórza znajduje się w łódzkiej dzielnicy Widzew, 5 km od Starego Rynku. W jego skład wchodzą bloki mieszkalne i domy szeregowe. Średnia cena ofertowa mieszkań dwupokojowych to 5,3 tys. zł za mkw. Część mieszkań oddano już do użytku, kolejne będą gotowe na wiosnę 2012 r.

Kameralnie i bezpiecznie

Całkowitą użyteczność inwestycji oceniono na 55,2 proc., jest to wynik przeciętny. Najlepiej, bo aż na 78,6 proc. wartości maksymalnej oceniono obszar osiedla. Na tak wysoką ocenę złożyły się: duża ilość terenów zielonych, dostępność klubu fitness, garaż w budynku oraz pełna ochrona (monitoring, recepcja i ogrodzenie). Atutem jest też kameralność inwestycji — w niskich budynkach mieści się po 8 lokali. Wysoko oceniono także bezpieczeństwo, przyznając 12 punktów na 18 możliwych do zdobycia. Wpływ na dobrą ocenę miało siedmioletnie doświadczenie dewelopera na rynku, który w tym czasie zbudował trzy osiedla. Dla nabywców istotne jest, że budowę części mieszkań już zakończono, co ogranicza ryzyko zakupu. Ponadto deweloper ma prawo własności do działki.

Nieco gorzej oceniono lokalizację, przyznając jedynie 18 punktów, czyli 57,1 proc. wartości maksymalnej. W sąsiedztwie znajdują się tereny zielone i rekreacyjne oraz liczne obiekty usługowe, handlowe i oświatowe. Jednak w odległości mniejszej niż 100 metrów biegnie ruchliwa ulica.

Najsłabiej oceniono standard inwestycji, za który przyznano jedynie 22,2 proc. wartości maksymalnej. Największy wpływ na taką ocenę miało zastosowanie wielu rozwiązań charakterystycznych dla segmentu popularnego, szczególnie w wykończeniu elewacji i części wspólnych budynku. Ponadto nabywcy mają niewielki wybór, jeśli chodzi o metraż, a w lokalach deweloper nie montuje parapetów. Przewidział za to dużą liczbę komórek lokatorskich. Plusem jest też to, że każdy lokal ma balkon lub taras o dużej powierzchni, co wpłynęło pozytywnie na ocenę standardu.

Cena do negocjacji

Pod względem średniej ceny metra kwadratowego mieszkania Zielone Wzgórza oceniono na 9 punktów, co daje 56,3 proc. maksymalnej punktacji. Na taki wynik złożyła się cena wyższa o 12 proc. od średniej dla dzielnicy Widzew i o 4 proc. wyższa od średniej dla miasta. Zdaniem ekspertów z Home Broker ta cena jest adekwatna do oferowanej jakości. Ponadto można ją negocjować.

Tak powstaje ranking

Mieszkania są oceniane w czterech kategoriach, za które przyznaje się punkty: kryteria prawne i bezpieczeństwo inwestycji, jej otoczenie, standard budynku i wykończenia, lokalizacja, a także cena. Home Broker dzieli sumę punktów przez maksymalną liczbę punktów możliwych do uzyskania w każdej kategorii i w ten sposób otrzymuje liczbę, którą nazywa wskaźnikiem inwestycji.

Mocne strony

- doświadczenie dewelopera

- sprzedaż mieszkań oddanych do użytku

- deweloper jest właścicielem gruntu

- klub fitness na osiedlu

- duża ilość terenów zielonych

- pełna ochrona

- kameralność inwestycji

- garaż w budynku

- duża liczba komórek lokatorskich

- duże balkony

- bliskość centrum

- dobra infrastruktura

- położenie w popularnej dzielnicy Widzew

Punktacja

Cecha inwestycji Wynik Wartość Wynik zważony maksymalna (w proc.)

Bezpieczeństwo inwestycji / aspekty prawne 12,0 18,0 66,67

Obszar inwestycji 11,0 14,0 78,57

Standard 4,0 18,0 22,22

Lokalizacja 18,0 31,5 57,14

Suma 45,0 81,5 55,21

Cena 9,0 16,0 56,25

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu