Bezpieczniej w kopalni

opublikowano: 28-02-2019, 22:00

PGNiG i PGG podpisały umowę dotyczącą przedeksploatacyjnego ujęcia metanu z pokładów węgla kamiennego.

Prace w zachodniej części złoża węgla kamiennego Zabrze-Bielszowice, której eksploatacja ma ruszyć po 2026 r., są przedmiotem umowy w sprawie przedeksploatacyjnego ujęcia metanu z pokładów węgla kamiennego, podpisanej 27 lutego przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz Polską Grupę Górniczą (PGG).

— Metan z pokładów węgla jest pozyskiwany na całym świecie. Wykorzystanie jego zasobów na Śląsku pozwoli znacząco zwiększyć potencjał krajowego wydobycia tego paliwa i jednocześnie ograniczyć emisję do atmosfery agresywnego gazu cieplarnianego. Współpraca z PGG to dla nas wyjątkowa okazja, aby opracować skuteczne metody poszukiwania i wydobycia tego paliwa na skalę przemysłową — powiedział Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Według szacunków Państwowego Instytutu Geologicznego — Państwowego Instytutu Badawczego na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego może znajdować się nawet 170 mld m sześc. metanu. Obecnie jego zasoby stanowią poważny problem dla spółek węglowych. Metan uwalniający się podczas prac górniczych jest śmiertelnie niebezpieczny dla ludzi pracujących pod ziemią, a jego usuwanie zmniejsza tempo wydobycia i podnosi koszt. Jednocześnie większość metanu uwalnianego podczas eksploatacji węgla trafia do atmosfery, gdzie przyczynia się do powstania efektu cieplarnianego. PGG liczy, że ujęcie metanu przed rozpoczęciem wydobycia węgla pozwoli zminimalizować to ryzyko.

— Polska Grupa Górnicza wobec narastającego zagrożenia metanowego zainteresowana jest zwiększaniem bezpieczeństwa prowadzonej eksploatacji górniczej. Obecnie odmetanowanie górotworu w Ruchu Bielszowice prowadzone jest metodami konwencjonalnymi, otworami drenażowymi z wyrobisk dołowych — poinformował Tomasz Rogala, prezes PGG.

Kopalnia Bielszowice jest jednym z trzech ruchów zespolonej kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej. Prowadzi eksploatację złoża z zastosowaniem kompleksowej mechanizacji robót, nowoczesnych rozwiązań transportu podziemnego oraz systemów monitoringu produkcji i zagrożeń naturalnych, w tym dyspozytorni bezpieczeństwa wyposażonej w jeden z najnowocześniejszych systemów gazometrii. Występujące zagrożenia naturalne zaliczone są do najwyższych stopni i kategorii, w tym do IV kategorii zagrożenia metanowego i II stopnia zagrożenia tąpaniami. Współpraca PGG i PGNiG odbywa się w ramach programu Geo-Metan, którego celem jest rozwój metod i technik przedeksploatacyjnego wydobycia metanu z pokładów węgla. Spółki podpisały list intencyjny w styczniu ubiegłego roku. Jego sygnatariuszami są również Tauron Polska Energia i Jastrzębska Spółka Węglowa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu