Bezpieczniejszy handel z USA

opublikowano: 12-05-2014, 00:00

Lepsza sytuacja niemal we wszystkich branżach amerykańskiej gospodarki sprzyja polskim eksporterom — informuje Atradius.

Polscy eksporterzy w poszukiwaniu nowych rynków zbytu coraz częściej kierują się m.in. do Stanów Zjednoczonych. Tylko w 2013 r. eksport z Polski do tego kraju wzrósł o 6 proc. i wyniósł 4,9 mld USD zgodnie z danymi GUS. Teraz będzie im dodatkowo sprzyjać lepsza sytuacja w USA. Niemal we wszystkich branżach amerykańskiej gospodarki widać poprawę nastrojów,co przekłada się na wzrost bezpieczeństwa wymiany handlowej — wynika z analizy firmy Atradius. Zdaniem ubezpieczyciela, szczególnie dobrze wygląda sytuacja na rynku produkcji samochodów oraz usług. Wyraźnie poprawia się ona także w sektorze budowlanym, który przyspiesza od 2012 r., korzystając m.in. z rosnącego popytu na mieszkania.

— Amerykańska gospodarka odzyskuje przedkryzysowy impet. Obecny i kolejny rok powinny przynieść wzrost PKB na poziomie ok. 3 proc. Silnikami tego przyśpieszenia są rosnące wydatki na konsumpcję, inwestycje oraz eksport — mówi Paweł Szczepankowski, dyrektor zarządzający Atradius w Polsce. Również Coface odnotował poprawę sytuacji w Stanach Zjednoczonych i przyznał im jedną z najwyższych ocen w swojej skali, dzięki czemu dołączyły do krajów o najniższym poziomie ryzyka — Japonii, Kanady i Szwajcarii. Atradius zwraca uwagę, że coraz lepsza kondycja gospodarki USA przekłada się na malejącą liczbę upadłości w tym kraju. W 2013 r. amerykańskie sądy odnotowały spadek wniosków o bankructwo o ponad 17 proc. Ten trend powinien się utrzymać również w obecnym roku, chociaż zmiana nie powinna przekroczyć 5 proc. Trzeba jednak pamiętać o sporze politycznym dotyczącym dopuszczalnego zadłużenia państwa, które wraz z deficytem budżetowym pozostaje jednym z kluczowych problemów Stanów Zjednoczonych.

— Kolejne, gorące dyskusje na ten temat pomiędzy politykami dwóch kluczowych partii mogą ponownie rozregulować rynki w bieżącym roku — twierdzi Paweł Szczepankowski. Atradius radzi także polskim eksporterom ostrożne podejście do współpracy z amerykańskimi kontrahentami z rynku papierniczego i tekstylnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu