Bezrobocie w Niemczech najniższe od 2008 roku

MWIE, Bloomberg
opublikowano: 01-06-2010, 10:44

Stopa bezrobocia w największej gospodarce strefy euro spadła w maju z 7,8 do 7,7 proc. Przybyło 45 tys. nowych miejsc pracy, ponad dwa razy więcej, niż spodziewali się analitycy.

Jesteśmy bardzo optymistyczni co do rozwoju wypadków na rynku pracy – stwierdził Stefan Muetze, ekonomista Helaba. Wzrost gospodarczy napędza sprzedaż zagraniczna, której pomaga z kolei słabe euro. Ostatnie, marcowe, dane o eksporcie mówią o rekordowej rocznej dynamice sięgającej 10,7 proc. To najwięcej od 18 lat. Euro osłabiło się w tym roku wobec dolara o 15 proc.

Giełda we Frankfurcie zareagowała na dane o bezrobociu lekkim odbiciem, jednak od początku sesji pozostaje na sporych minusach. Inwestorzy wyprzedawali akcje we wszystkich częściach globu po słabych danych o koniunkturze w chińskim przemyśle. Wg niektórych prognoz wzrost PKB państwa środka spowolni w następnych kwartałach do odczytów jednocyfrowych. Chiny to trzecia największa gospodarka świata, Niemcy lokują tam blisko 5 proc. swojego eksportu.

MWIE, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Bezrobocie w Niemczech najniższe od 2008 roku