Bezrobocie we Włoszech nieoczekiwanie wzrosło

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 02-12-2021, 11:18

W październiku 2021 r. stopa bezrobocia we Włoszech nieoczekiwanie wzrosła do 9,4 proc. z 9,2 proc. we wrześniu. To najwyższy poziom wskaźnika od czerwca, informuje Reuters.

Colosseum, Rzym, Włochy
Colosseum, Rzym, Włochy
fot. REMO CASILLI/Reuters/Forum

Tymczasem mediana prognoz ekonomistów zakładała spadek do 9,1 proc.

Choć w gospodarce w październiku stworzonych zostało około 35 tys. nowych miejsc pracy, jednak nie zdołało to zrównoważyć sięgającego 51 tys. wzrosty liczby osób poszukujących zatrudnienia.

Jak podkreśla agencja statystyczna ISTAT, poziom zatrudnienia we Włoszech jest nadal o około 200 tys. niższe niż w lutym 2020 r. przed wybuchem pandemii koronawirusa. Wskaźnik zatrudnienia wzrósł w październiku do 58,6 proc. z 58,5 proc. miesiąc wcześniej, nadal jednak pozostaje jednym z najniższych w strefie euro.

Włoski rząd prognozuje, że w tym roku PKB odbije o ponad 6 proc. po największym od czasów drugiej wojny światowej załamaniu w 2020 r., które sięgnęło 8,9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane