Czytasz dzięki

BGK: 10 mln euro kredytu dla Grupy Boryszew

PAP
opublikowano: 15-06-2015, 14:00

Jedna z największych grup przemysłowych w Polsce - Boryszew - zawarła w poniedziałek umowę kredytu z BGK w wysokości 10 mln euro. Pieniądze mają trafić na rozbudowę zakładów w Chinach, Indiach i Meksyku zależnej od Boryszewa Grupy Maflow.

"Decyzja o budowie zakładu produkcyjnego w Meksyku jest konsekwencją przyjętej przez nas drogi rozwoju. Chcemy być blisko naszych kluczowych partnerów biznesowych na najbardziej perspektywicznych rynkach motoryzacyjnych. Meksyk jest dla nas +bramą+ do krajów NAFTY" - podkreślił w poniedziałek na konferencji prasowej wiceprezes Boryszewa Cezary Pyszkowski.

Jak dodał, grupa planuje znaczącą rozbudowę mocy produkcyjnych w zakładach w Indiach i Chinach. "Pozyskane w ostatnich latach kontrakty, m.in. dla BMW zaczynają wchodzić w fazę produkcji seryjnej i w najbliższych kwartałach będą widoczne w naszych wynikach finansowych" - podkreślił.

Prezes BGK Dariusz Kacprzyk mówił, że jest to pierwsza w Polsce transakcja, w której zabezpieczeniem będą w całości aktywa zagraniczne. Szef BGK liczy na długoterminową współpracę z Grupą Boryszew, która - jak podkreślił - powinna zaowocować w przyszłości kolejnymi kredytami przeznaczonymi na rozwój jej działalności zarówno w kraju, jak i za granicą.

Kacprzyk pytany przez dziennikarzy, na jaki okres została zawarta umowa kredytowa, odparł, że chodzi o 5-10 lat. "Uzgodniliśmy, by nie podawać (dokładnego) okresu finansowania" - zaznaczył.

Dyrektor zarządzający Grupy Maflow Piotr Wiśniewski poinformował, że pieniądze pozyskane z BGK wystarczą grupie na obecne potrzeby inwestycyjne. "Z pewnością w przyszłości chcielibyśmy dalej inwestować. Otrzymujemy np. wiele zapytań ofertowych z Chin i niewykluczone, że będziemy myśleli tam o kolejnym zakładzie" - zaznaczył.

Grupa Boryszew jest jedną z największych grup przemysłowych w Polsce z zakładami produkcyjnymi zlokalizowanymi w kilkunastu krajach. Zatrudnia ponad 8 tys. pracowników. Specjalizuje się w produkcji komponentów do produkcji samochodów oraz przetwórstwie metali nieżelaznych. W ub.r. miała ponad 5 mld zł przychodów, a zysk netto przekroczył 155 mln zł.

Grupa Maflow produkuje przewody klimatyzacyjne do samochodów. W jej skład wchodzą zakłady produkcyjne zlokalizowane m.in. w Polsce, Francji, Hiszpanii, we Włoszech, Indiach oraz Chinach.

BGK to państwowy bank rozwoju, który realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane