BGK gwarantuje innowacje

Państwowy bank uruchomił Fundusz Gwarancyjny dla rozwoju innowacyjności i pozyskał z funduszy unijnych 250 mln zł na gwarancje kredytowe.

Zobacz więcej

Siedziba BGK

Marek Wiśniewski

Po sukcesie programu gwarancji de minimis, dzięki któremu do blisko 100 tys. małych i średnich firm trafiły kredyty o wartości prawie 44 mld zł, Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) postanowił pójść za ciosem i tym razem uruchomić gwarancje na innowacje.

Na podstawie umowy z Ministerstwem Rozwoju w BGK powstał Fundusz Gwarancyjny dla rozwoju innowacyjności w sektorze MŚP w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Na konta banku trafiło już 250 mln zł, które przeznaczone zostaną na preferencyjne gwarancje kredytowe dla innowacyjnych mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki programowi biznes będzie mógł pozyskać kredyty o wartości  416 mln zł.

Gwarancje na innowacje pozwolą ubiegać się o kredyt w bankach komercyjnych, które podpiszą umowę z BGK, zabezpieczając spłatę 60 proc. wartości kredytu. System będzie działał podobnie jak w przypadku gwarancji de minimis – zabezpieczenie będzie udzielane bez opłat prowizyjnych, a warunki będą podobne jak to ma miejsce dzisiaj przy gwarancjach dla kredytu obrotowego i inwestycyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu