BGK i Asseco doszły do porozumienia

opublikowano: 27-06-2018, 22:00

Roszczenie BGK wobec Asseco o kilkadziesiąt milionów złotych kar umownych zakończyło się ugodą. Firma IT zapłaci bankowi o wiele niższą kwotę.

W maju opisywaliśmy spór, jaki wywiązał się między BGK a Asseco Poland. Chodziło o kontrakt na usługę wsparcia informatycznego w modelu SaaS, na zarządzanie obszarem zasobów ludzkich. Realizowane przez Asseco zlecenie o wartości 3 mln zł miało trwać kilka miesięcy. System miał obsługiwać 1,5 tys. pracowników BGK oraz około 200 osób współpracujących z bankiem. BGK nie korzysta z niego do dziś, jednak do końca nie wiadomo, co poróżniło strony, które wypowiedziały sobie wzajemnie umowę. Według nieoficjalnych informacji, BGK żądał kar w wysokości nawet 60 mln zł. Spółki ostatecznie zdecydowały się rozwiązać konflikt za pomocą mediacji, która właśnie została zatwierdzona przez warszawski sąd.

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

— Na mocy zawartego porozumienia Asseco Poland zapłaci BGK 1,65 mln zł w terminie do 14 dni. BGK i Asseco współpracują obecnie przy innych projektach. Oba podmioty są otwarte na współpracę przy nowych przedsięwzięciach, których potrzeba realizacji może pojawić się w przyszłości — mówi Radosław Milczarski z biura prasowego BGK.

Asseco podkreśla, że kwota do zapłaty, wynikająca z ugody, nie jest karą, tylko „należnością”.

Ugoda jest o tyle istotna, że BGK od lat jest ważnym klientem Asseco Poland, które wdrożyło w banku swój centralny system bankowy def2000 i dostaje zlecenia na jego modyfikacje i utrzymanie.

Na ryzyko związane z kontraktem informatyczna spółka zawiązała wcześniej kilka milionów złotych rezerwy. Nie będzie miała problemów z uregulowaniem należności, choć w czerwcu wypłaciła łącznie blisko ćwierć miliarda złotych dywidendy. Zgodnie z inną ugodą — z koreańskim KT Corporation — do 19 czerwca na konta spółki powinno było wpłynąć 21,4 mln USD (blisko 80 mln zł) , tytułem rozliczenia umowy na Internet dla Mazowsza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Banki / BGK i Asseco doszły do porozumienia