BGK ma umowę z Chińczykami

Polski bank rozwoju i chiński gigant ICBC zacieśniają współpracę. Będą pieniądze na eksport, inwestycje w infrastrukturę i kredyty

„Puls Biznesu” jako pierwszy informował, że współpraca między Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) a największym bankiem świata z chińskim paszportem, ICBC, wkracza na wyższy poziom. Podczas forum państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin w Szanghaju prezesi obu instytucji złożyli podpisy pod porozumieniem. To solidny impuls dla rozwoju polsko-chińskich relacji biznesowych.

Zobacz więcej

Prezydent Andrzej Duda i przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping

Reuters/Forum

- Jestem przekonany, że globalna sieć i doświadczenie ICBC stworzą w przyszłości wiele możliwości współpracy – mówi Dariusz Kacprzyk, prezes BGK.

Pól do wspólnego działania oba banki znalazły już mnóstwo - od tradycyjnego dzielenia się biznesowym know how przez współfinansowanie wymiany handlowej po transakcje związane z instrumentami finansowymi.

- Mogą to być konkretne projekty, jak porozumienia o emisji obligacji, zarządzanie inwestycjami funduszy kapitałowych, a także dzielenie się informacjami i wiedzą o rynku chińskim i produktach z obszaru bankowości inwestycyjnej – wylicza szef BGK.

Nasz bank rozwojowy ma nadzieję, że wyedukuje się u boku chińskiego partnera. ICBC robi interesy niemal na wszystkich rynkach świata, przyczółek ma również nad Wisłą. BGK liczy, że bankierzy z Państwa Środka podzielą się doświadczeniem ze współfinansowania dużych projektów infrastrukturalnych, rozwoju parków przemysłowych czy wystawiania gwarancji dla największych przedsiębiorców.

Czym jeszcze zaowocuje umowa? Z treści memorandum wynika, że obie strony zadeklarowały współdziałanie przy finansowaniu handlu i mają pomysł, jak to robić. Zdaniem BGK, można będzie do tego wykorzystać wydawanie akredytyw importowych i eksportowych, transakcje factoringowe na należnościach czy gwarancje eksportowe.
 
Budowanie polsko-chińskiej kooperacji nie będzie oparte tylko o pieniądze. Banki chcą też wykorzystać strategiczne porozumienie do prowadzenia wspólnych badań analitycznych i budowania kompetencji. Zdaniem szefa BGK, już jednak dostaliśmy od Chińczyków coś w rodzaju certyfikatu jakości.
 
- Fakt, że tak szeroko rozpoznawalna globalna instytucja finansowa, największe przedsiębiorstwo na świecie, postrzega BGK jako ważnego partnera w regionie, jest dla nas dowodem na bardzo istotną rolę odgrywaną przez BGK w gospodarce, dostrzeganą także za granicą – podkreśla Dariusz Kacprzyk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / BGK ma umowę z Chińczykami