BGŻ BNP Paribas czekają dalsze zmiany

opublikowano: 14-03-2019, 22:00

Jeszcze w tym roku bank przejdzie metamorfozę i fuzję operacyjną. Ambitne cele strategii Fast Forward — wciąż aktualne.

Grupa BGŻ BNP Paribas opublikowała wyniki finansowe za 2018 r. Spółka odnotowała ponad 360 mln zł zysku netto, czyli blisko o 29 proc. więcej niż rok wcześniej. Wynik odsetkowy wzrósł o 9,3 proc. r/r (do 2,1 mld zł), a z opłat i prowizji o 16,8 proc. (do 567,4 mln zł). ROE, czyli wskaźnik rentowności kapitałów własnych, wyniosło 4,8 proc. i daleko mu do zawartego w nazwanej „Fast Forward” strategii celu, określonego powyżej 10 proc. do 2021 r. Zarząd dąży też do zniwelowania wskaźnika C/I, czyli kosztów do dochodów, w okolice 50 proc. Na koniec 2018 r. wskaźnik ten przekroczył 62 proc.

— Osiągnięcie 10-procentowego ROE do 2021 r. według mnie będzie bardzo trudnym zadaniem. Szacuję, że w tym czasie BGŻ BPN Paribas jest w stanie podwoić wynik netto, co w najlepszym wypadku przełoży się na 8 proc. ROE. Taki wynik jest realny do osiągnięcia, pod warunkiem, że będzie dobra koniunktura gospodarcza, a ta, zgodnie z oczekiwaniami rynku, pogarszasię. Gdyby bank zaczął poprawiać rentowność na początku wzrostów koniunkturalnych, czyli około trzy lata temu, to możliwe, że osiągnąłby założenia strategiczne. Teraz, nawet jeśli podniesie ceny i obniży koszty, to wciąż trudno mu będzie przebić się przez silną konkurencję, która raczej nie pozwoli mu się rozpychać na rynku — ocenia Marcin Materna, analityk DM Millennium.

Jesienią zeszłego roku BGŻ sfinalizował zakup wydzielonej części biznesu Raiffeisena (m.in. bez kredytów frankowych), co kosztowało go niemal 266 mln zł. Przyniosło też korzyści. Instytucja finansowa zarządzana przez Przemysława Gdańskiego wzmocniła swoje linie biznesowe w obszarze małych i średnich przedsiębiorstw, bankowości korporacyjnej i prywatnej, a także awansowała do pierwszej ligi banków, czyli tych z aktywami powyżej 100 mld zł. Na koniec 2018 r. suma bilansowa BGŻ wyniosła 109 mld zł wobec 72,7 mld zł na koniec 2017 r.

— W 2018 r. pracowaliśmy również nad wzmocnieniem bazy kapitałowej banku, a przeprowadzone emisje oraz zatrzymanie wypracowanych zysków pozwoliły na zapewnienie poziomu funduszy własnych spełniających wymogi regulacyjne — mówi Jean-Charles Aranda, wiceprezes BGŻ BNP Paribas, odpowiedzialny za obszar finansów.

Bank prowadzi kilka inicjatyw w kierunku wzmocnienia kapitałów. Jakich — zarząd na razie nie komunikuje. Emisji akcji jednak nie planuje. Na przełomie I i II kw. bank planuje przeprowadzić rebranding marki. Z nazwy zniknie słowo „BGŻ” i polski bank będzie nazywał się tak samo, jak jego francuski właściciel: BNP Paribas. Nowe szyldy zawisną też nad przejętymi placówkami Raiffeisena. Fuzja operacyjna, obejmująca systemy IT, zostanie przeprowadzona pod koniec tego roku.

674 Tyle oddziałów bankowości detalicznej i biznesowej BGŻ BNP Paribas posiadało na koniec 2018 r...

105 …i tyle punktów obsługi klienta.

3,8 mln Tylu klientów obsługiwał BGŻ BNP Paribas na koniec 2018 r.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu