BGŻ gotów na rok 2000

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 14-07-1999, 00:00

BGŻ gotów na rok 2000

CZAS NAGLI: Zarządzany przez Michała Machlejda BGŻ, intensywnie przygotowuje się na przyjście roku 2000. fot. Borys Skrzyński

Bank Gospodarki Żywnościowej wyda łącznie 46 mln zł na przygotowanie systemów informatycznych do problemu roku 2000.

Zarząd BGŻ próbuje ochronić klientów banku przed problemami jakie, jego zdaniem, mogą nastąpić już w grudniu tego roku i w pierwszych dwóch tygodniach stycznia 2000 roku.

— Przeprowadzone testy wykazały, że jesteśmy przygotowani do problemu zmiany daty. Obecnie sprawdzamy stan przygotowań do millenium u naszych największych klientów — twierdzi Michał Machlejd, prezes BGŻ.

Dodaje jednocześnie, że 46 mln zł, jakie bank wyda na przygotowania i tak trzeba by wydać na unowocześnienie programów informatycznych w banku.

— Wydatki na nowe oprogramowanie i tak były konieczne, jeśli chcieliśmy podnieść jakość usług i konkurować o klientów z największymi instytucjami finansowymi — przekonuje Michał Machlejd.

Do tej pory najwięcej pieniędzy pochłonął zakup 1700 nowych komputerów i modernizacja 600 starych.

— Drugą połowę roku poświęcimy zabezpieczeniu banku przed ewentualnymi kłopotami z dostawą energii elektrycznej i możliwością przerw w łączności telefonicznej — wyjaśnia z kolei Romuald Kłosiński, wiceprezes BGŻ.

Dodaje przy tym, że centrala BGŻ ma dwa niezależne zewnętrzne źródła zasilania, a dodatkowo własny agregat prądotwórczy.

— To powinno zapewnić pracę banku nawet w wypadku wojny, a nie tylko zmiany daty — uważa Romuald Kłosiński.

Równocześnie Bank Gospodarki Żywnościowej kontroluje przygotowania do zmiany daty w zrzeszonych bankach regionalnych i spółdzielczych. Ich systemy informatyczne zostały już dwa razy przetestowane w połowie czerwca. W opinii zarządu BGŻ, także w regionach nie powinno być problemu z systemami finansowo- -księgowymi. Tym bardziej że zgodnie z prawem banki mają obowiązek prowadzenia pełnej dokumentacji wszystkich operacji także w formie papierowej, jako kopii dokumentów komputerowych.

Kolejne testy sprawności systemów czekają banki 21 i 22 sierpnia. Tym razem uruchomione zostaną dwie sesje rozliczeniowe. Dodatkowo będzie też sprawdzany system rozliczeń papierowych — SYBIR, a także wymiana dokumentów pomiędzy instytucjami finansowymi a ZUS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BGŻ gotów na rok 2000