BH: ostatnie dane makro nie wpłyną na decyzję RPP

Marek Druś
17-07-2002, 20:09

Produkcja przemysłowa w czerwcu wzrosła o 3,3% m/m i była wyższa o 2,2% r/r. Rynek nie spodziewał się tak dobrych wyników (-0,6% r/r). Pomimo, iż dane wydają się znacznie lepsze, wciąż podtrzymujemy nasze przewidywania co do poziomu PKB w II kwartale na poziomie 0,8% w stosunku do 0,5% z I kwartału, piszą w swoim dziennym raporcie analitycy Banku Handlowego.

Należy zauważyć, że produkcja przemysłowa spadła o 0,6% w II kwartale, po spadku o 1,5% w I kwartale. Dane opublikowane przez GUS pokazują, iż produkcja wzrosła w 14 z 29 sektorów, z czego najbardziej wzrosła produkcja sprzętu i urządzeń radiowych, telewizyjnych i telekomunikacyjnych (+27,8% r/r), wyrobów z metali (+17,2% r/r) o produkcja papieru (+17% r/r). Z drugiej strony produkcja spadła w 15 sektorach, największy spadek odnotowano w produkcji koksu i rafinacji ropy naftowej, który wyniósł 17,8%, następnie w produkcji instrumentów medycznych, precyzyjnych i optycznych (-17% r/r), maszyn biurowych i komputerów (-12%) i pozostałego sprzętu transportowego (-7,2%). Od początku roku produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 1% w stosunku do odpowiadającego okresu roku 2001.

W budownictwie zanotowano wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca o 9,1%, ale wciąż produkcja jest niższa niż rok temu (-13,1% r/r). Od początku roku produkcja budowlanomontażowa obniżyła się o 13,4%.

Pomimo, iż w czerwcu wskaźnik cen produkcji wzrósł tylko o 0,1% m/m, ze względu na negatywny efekt bazy, wskaźnik rok do roku wzrósł o 1,1% r/r w porównaniu z 0,5% w maju.

Naszym zdaniem, zarówno poniedziałkowe dane o inflacji, a także dzisiejsze dane odnośnie produkcji przemysłowej i wskaźnika cen produkcji sprzedanej nie będą miały wpływu na decyzję RPP. Dane fundamentalne ustąpią miejsca strategii ekonomicznej nowego Ministra Finansów i ostatnim wydarzeniom na rynkach finansowych. Dlatego uważamy, iż RPP powstrzyma się z obniżką stóp procentowych w tym tygodniu (18-19 lipiec), ale nie jest to koniec luzowania polityki monetarnej. Oczekujemy dalszych cięć stóp procentowych o 100 pb do końca roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / BH: ostatnie dane makro nie wpłyną na decyzję RPP