BH: pierwsze oznaki pogorszenia makro-fundamentów

Marek Druś
opublikowano: 25-05-2001, 17:43

Zacieśnienie polityki fiskalnej wydaje się być kluczowe w momencie widocznego spadku przychodów budżetowych, napisali w swoim dziennym raporcie analitycy Banku Handlowego. Po opublikowaniu swoich prognoz gospodarczych na 2001 rok, Rządowe Centrum Studiów Strategicznych (RCSS) zaapelowało o obniżkę stop procentowych o 600 pkt. bazowych. RCSS przewiduje wzrost gospodarczy w 2001 na poziomie 3,5%, spadek inflacji w grudniu do 6%. Stopa bezrobocia wzrośnie według RCSS do ponad 17% na koniec roku. Jerzy Kropiwnicki jest zaniepokojony dalszym wzrostem eksportu. Według niego, 45% exporterów zanotowało straty w pierwszym kwartale, co jest nie najlepszą prognozą na przyszłość. Kropiwnicki oczekuje, ze deficyt obrotów bieżących wyniesie w grudniu 5,5% PKB (5,3% w marcu), a wpływ mocnej złotówki na eksport będzie widoczny już w czerwcu.

Prezes NBP Leszek Balcerowicz powiedział dziennikowi Wall Street Journal, że widzi możliwość obniżki stóp procentowych, ale pod pewnymi warunkami, zależnymi od polityki fiskalnej. W czwartek Minister Finansów Jarosław Bauc powiedział, że w ciągu dwóch miesięcy rząd zadecyduje o obniżce wydatków.

- Naszym zdaniem, oznaki pogorszenia mogą być widoczne wcześniej. W przyszłym tygodniu (1 czerwca), NBP opublikuje dane o rachunku obrotów bieżących w kwietniu. Oczekujemy deficytu obrotów na poziomie 800 mln dolarów, wobec 742 mln dolarów w marcu. Myślimy, ze eksport wzrośnie o 15% rok do roku, wobec 11,4% w marcu. Natomiast import powinien wzrosnąć o 4,5% (rok do roku), po 2,3% spadku w poprzednim miesiącu - czytamy w raporcie BH.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BH: pierwsze oznaki pogorszenia makro-fundamentów