BH: RPP może nie obniżyć stóp w kwietniu

Marek Druś
22-04-2002, 19:14

Najważniejszym wydarzeniem bieżącego tygodnia będzie z pewnością rozpoczynające się już w środę posiedzenie RPP, napisali w swoim dziennym raporcie analitycy Banku Handlowego.

Bazując na ostatnio publikowanych danych ekonomicznych (niskiej inflacji, słabej produkcji przemysłowej oraz wciąż wysokiej stopie bezrobocia) rynek jest przekonany co do redukcji stóp procentowych o kolejne 50-100 pb. Jednak naszym zdaniem RPP może po raz kolejny wstrzymać się z decyzją o obniżce stóp, gdyż argumentów za taką decyzją wciąż przybywa. Według najnowszych danych GUS sprzedaż detaliczna wzrosła w marcu o 20% m/m po spadku w lutym o 2%, a liczona r/r wzrosła o 9,9% wobec 6,7% w lutym.

Najbardziej wzrosła sprzedaż odzieży i obuwia (+28,3% r/r, +15,5% m/m), wyrobów farmaceutycznych oraz kosmetycznych (+26,7% r/r, +7,9% m/m) oraz żywności, napojów oraz wyrobów tytoniowych (+18% r/r, +33,5% m/m). O ile w przypadku żywności wzrost sprzedaży można wytłumaczyć Świętami Wielkanocnymi, to wzrost sprzedaży odzieży i obuwia, czy kosmetyków, świadczy o poprawie popytu konsumpcyjnego. Warto zwrócić uwagę, iż w I kwartale br. sprzedaż detaliczna wzrosła o około 7% r/r, wobec 3,5% r/r w IV kwartale 2001 i 3,6% w I kwartale 2001.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BH: RPP może nie obniżyć stóp w kwietniu