BHW: finał starań Polski o wejście do UE jest bliski

11-12-2002, 17:49

Przed nami finał dziesięcioletnich starań, rozpoczętych formalnie w 1994 roku, gdy Polska złożyła wniosek o przyjęcie do Unii. Juro w Kopenhadze rozpoczyna się dwudniowy szczyt unijny podczas którego oczekuje się zakończenia rokowań dotyczących warunków członkostwa w UE. Pomyślny finał pozwoli Polsce wiosną przyszłego roku podpisać w Atenach traktat o przystąpieniu do UE.

Tymczasem najważniejsze polskie postulaty finansowe przedstawione przez ministra Włodzimierza Cimoszewicza zostały tymczasowo odrzucone przez ministrów spraw zagranicznych krajów UE. Ministrowie odłożyli między innymi postulat, aby znieść ograniczenia w uzupełnianiu dopłat z budżetu krajowego, odrzucono też propozycję Danii ustalenia w liczbach bezwzględnych wielkości dopłaty bezpośredniej, jakie zostaną przyznane polskim rolnikom do 2013 roku. Unia nie zgadza się również na przeznaczenie na dopłaty większej części unijnych funduszy na rozwój obszarów wiejskich. Wciąż nie ma też postępu w staraniach o rekompensaty budżetowe z Brukseli na lata 2005 i 2006. Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu rząd zdecyduje jednak, czy wciąż upierać się przy swoich warunkach, czy iść na ustępstwa. Już wcześniej Komisja Europejska ostrzegała bowiem by nie zwlekać z zamknięciem rozdziałów aż do Kopenhagi, w nadziei na wywalczenie dodatkowych ustępstw, gdyż zbyt duża liczba problemów może doprowadzić nawet do porażki. Nasz główny negocjator Jan Truszczyński uspokaja jednak: W tym tygodniu zakończymy rokowania.

Katarzyna Zajdel-Kurowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BHW: finał starań Polski o wejście do UE jest bliski