BHW nadal liczy na 0,8 proc. inflacji w XII

Przemek Barankiewicz
07-01-2003, 21:33

Jak podał GUS po wzroście o 0,1% w I połowie grudnia w II połowie miesiąca ceny żywności wzrosły o 0,2% i były o 0,3% wyższe niż w drugiej połowie listopada. Najbardziej podrożały warzywa (+2,4%) i owoce (+1,8%), podczas gdy największy spadek odnotowaliśmy w przypadku cen mięsa i ryb (stanowiących 30% koszyka), które obniżyły się odpowiednio o 0,3% i 0,2%.

Dodatkowo GUS podał, iż w II połowie grudnia ceny alkoholi nie zmieniły się po tym jak po pierwszych 15-dniach miesiąca obniżyły się o 0,5%. Według nas pomimo podwyżki czynszów w kamienicach prywatnych i wyższych cen paliw, niskie ceny żywności jak i alkoholi będą głównym argumentem za spadkiem inflacji (w zeszłym roku ceny żywności wzrosły bowiem

o 0,6%, a ceny alkoholi zwiększyły się o 0,2% m/m). Dlatego też podtrzymujemy naszą grudniową prognozę inflacji na poziomie 0,8% r/r wobec 0,9% w listopadzie.

Ministerstwo Finansów spodziewa się spadku inflacji do 0,7%. Oficjalne dane GUS opublikuje 15 stycznia.

Katarzyna Zajdel-Kurowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BHW nadal liczy na 0,8 proc. inflacji w XII