BHW: produkcja przemysłowa wciąż rośnie

19-02-2003, 17:35

Dane o produkcji przemysłowej nie zaskoczyły rynku. Jak podał GUS, produkcja przemysłowa spadła w styczniu o 5,9% m/m, ale była 4,2% wyższa niż przed rokiem, podczas gdy rynek oczekiwał jej wzrostu o 4,5% r/r. Po uwzględnieniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja przemysłowa wzrosła o 0,8% m/m (4,4% r/r). W stosunku do stycznia ubiegłego roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 18 spośród 29 działów przemysłu.

Przykładowo produkcja wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych zwiększyła się o 20,1%, maszyn i aparatury elektrycznej o 17,8%, mebli o 17,3%, pojazdów mechanicznych i przyczep o 11,9%, a produkcja urządzeń radiowych i telewizyjnych wzrosła styczniu o 11,2%. Widać zatem, iż produkcja przemysłowa wciąż rozwija się głównie w sektorach eksportowych, co powinno dalej wspierać wyniki handlu zagranicznego. Tymczasem największy spadek odnotowano w styczniu m.in. w przypadku produkcji pozostałego sprzętu transportowego (-32,8%), koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (-11,2%) oraz maszyn biurowych i komputerów (-10,3%). Jeśli tez pozytywny trend w produkcji przemysłowej utrzyma się wówczas pierwszy kwartał tego roku powinien spowodować wzrost PKB o więcej niż spodziewane 2% w czwartym kwartale 2002 roku.

GUS podał również, iż w styczniu wskaźnik cen produkcji sprzedanej (PPI) wzrósł o 0,4% w stosunku miesięcznym i był o 2,5% wyższy niż w roku 2002. Pomimo, iż produkcja przemysłowa rośnie, a ceny produkcji okazały się wyższe niż oczekiwano rynek wciąż liczy na obniżkę stóp o 25 pb podczas przyszłotygodniowego posiedzenia RPP, pomimo dzisiejszego komentarza prezesa NBP. Jego zdanie niska inflacja w styczniu nie będzie brana pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o stopach. My jednak wierzmy, że brak presji inflacyjnej będzie argumentem za obniżką.

Katarzyna Zajdel-Kurowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BHW: produkcja przemysłowa wciąż rośnie