BHW: spadek produkcji nie wystarczy do obniżki stóp

Przemek Barankiewicz
18-04-2002, 20:45

Niestety nie powtórzył się wynik z ubiegłego miesiąca. Jak podał GUS w marcu produkcja przemysłowa co prawda wzrosła ujęciu miesięcznym o 10,8%, ale spadła aż o 3,2% w relacji do roku 2001. Produkcja marcowa była więc znacznie gorsza niż oczekiwaliśmy, widząc ja na poziomie 12-14% m/m oraz maksymalnie –2% r/r.

Z opublikowanych danych wynika, że w stosunku do marca 2001 produkcja spadła w 17 z 29 działach przemysłu a największy spadek odnotowano w przypadku produkcji koksu i produktów ropy naftowej (-28,9%), pozostałego sprzętu transportowego (-16,5%), pojazdów mechanicznych (-13,1%) oraz metali (-11,3%). Tymczasem wzrost produkcji odnotowano w 12 działach, m.in. produkcji wyrobów tytoniowych (+15,2%), papieru (+8,6%) oraz wyrobów gumowych (+5,4%). Od początku roku produkcja przemysłowa spadła o 1,6% w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku. Ogólnie biorąc produkcja wytwórcza, największy komponent produkcji przemysłowej (82%), wzrosła o 12,6% m/m, ale w ujęciu rocznym spadła o 4,1% wobec 0,2% w lutym, usługi komunalne (wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, wodę) spadły o 0,6% m/m (+2% r/r), a górnictwo i kopalnictwo było wyższe o 12,4% m/m (-0,3%). Natomiast produkcja budowlana wzrosła o 17,9% m/m, ale była o 14,4% niższa niż w marcu ubiegłego roku. Tymczasem w marcu ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły w marcu o 0,3%, zaś na bazie rocznej zwiększyły się o 0,4%.

Naszym zdaniem dzisiejsze dane potwierdziły, że zbyt wcześnie na optymizm. Aczkolwiek nie uważamy że są silnym argumentem za obniżką stóp. Obawy dotyczące spadku dynamiki depozytów czy wzrostu cen ropy naftowej mogą okazać sie silniejszym argumentem za pozostawieniem stóp na dotychczasowym poziomie.

Katarzyna Zajdel-Kurowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / BHW: spadek produkcji nie wystarczy do obniżki stóp