BHW: w czerwcu deficyt budżetowy spadnie do 90 proc.

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 10-07-2001, 17:43

Rząd odłożył debatę budżetowa do środy. Według Premiera Jerzego Buźka posiedzenie gabinetu rozpocznie sie wcześnie rano. Mamy nadzieje, ze rząd zaakceptuje propozycje Ministerstwa Finansów, które omówiliśmy w poniedziałek. Opóźnienie miało ograniczony wpływ na rynki finansowe. Zloty wciąż osłabia sie, lecz rynek jest o wiele bardziej stabilny. Jest to wynikiem lepszych nastrojów na rynkach wschodzących, ponieważ sytuacja w Argentynie i Turcji uspokaja sie. Ponadto rynek został zalany przez wiadomości o planowanej prywatyzacji, co uspokoiło uczestników rynku. Da piątku, należąca do rządu Nafta Polska zdecyduje o sprzedaży 75% udziału w Rafinerii Gdańskiej dla konsorcjum Rotch za około 250 mln dolarów, podał dziennik Puls Biznesu.

Dodatkowo, Minister Skarbu powiedziała, ze ponowna emisja zakładów chemicznych ZA Puławy odbędzie sie później w tym roku, najprawdopodobniej we wrześniu. We wczorajszej dyskusji internetowej, Minister Skarbu potwierdziła, ze planowane z prywatyzacji przychody na poziomie 18 mld złotych są wciąż do osiągnięcia. Po pierwszych pięciu miesiącach tego roku, wpływy z prywatyzacji osiągnęły tylko 10% planu. Nie spodziewamy się sie poprawy w czerwcu. W poniedziałek Ministerstwo Finansów ma ogłosić dane o wykonaniu budżetu w czerwcu. Tym razem spodziewamy się sie lepszych wiadomości, głównie z powodu przekazania do budżetu zysków NBP oraz drugiej transzy zapłaty ze sprzedaży UMTS. Spodziewamy się sie nadwyżki budżetowej w czerwcu w wysokości około 2 mld złotych, co powinno zmniejszyć deficyt budżetowy do 90% rocznego planu, z 100% w maju.

Katarzyna Zajdel-Kurowska

Bank Handlowy w Warszawie

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BHW: w czerwcu deficyt budżetowy spadnie do 90 proc.