Białystok chce wspierać mariaż nauki i przedsiębiorców

DI, PAP
opublikowano: 29-10-2012, 00:00

Laboratoria otwarte dla przedsiębiorców? Białostocki technopark chce wraz z uczelniami wypracować model takiej współpracy.

Białostocki Park Naukowo- Technologiczny (BPN-T) zaproponował uczelniom w mieście, by przygotowały wspólną ofertę wykorzystania ich laboratoriów przez biznes. Park jest jedną z największych inwestycji realizowanych przez władze Białegostoku z dofinansowaniem UE. Jolanta Koszelew, dyrektor BPN-T, powiedziała podczas konferencji „Białystok nowa przestrzeń technologii, nauki i talentu”, że wszystkie białostockie uczelnie mają sporo nowoczesnego sprzętu laboratoryjnego, który można byłoby wykorzystywać w badaniach potrzebnych biznesowi.

Szefowa BPN-T uważa także, że w mieście przydałaby się jedna instytucja, która pomagałaby wdrażać i komercjalizować badania naukowe oraz nowatorskie pomysły. Dodała, że wiele podmiotów zgłasza się do BPN-T i pyta o możliwości wsparcia kapitałowego firmy, a pomysłów nie brakuje. BPN-T ma ruszyć w 2013 r. Budowa Parku ma niewielkie opóźnienie. Wyłoniono już 13 firm, które ulokują się w inkubatorze technologicznym.

Do końca 2012 r. trwa drugi nabór. Z danych przedstawionych PARP wynika, że dzięki unijnym dotacjom z programu Rozwój Polski Wschodniej w pięciu regionach,które korzystają z tego programu, powstaje od podstaw lub jest rozbudowywanych 11 parków naukowo-technologicznych w: Elblągu, Lublinie, Świdniku, Mielcu, Suwałkach, Kielcach, Puławach, Rzeszowie, Olsztynie, Tarnobrzegu i Białymstoku. Łączna wartość tych inwestycji to ponad 786,8 mln zł. Z UE pochodzi blisko 535 mln zł.

Białostocki Park Naukowo-Technologiczny jest największym i najdroższym z tych przedsięwzięć. Wartość projektu to ponad 167,2 mln zł, z czego z UE pochodzi 118,9 mln zł. Jolanta Koszelew poinformowała, że na początku 2013 r. mają ruszyć przetargi na sprzedaż działek — łącznie 23 ha — pod inwestycje, które przygotowano dla inwestorów w ramach budowy BPN-T.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu